Sucha skóra i problemy skórne
Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach
Skóra to ważny atrybut naszego wyglądu. Jeśli jest zadbana odmładza nas i świadczy o zdrowiu całego organizmu. Podstawą jej pielęgnacji jest nawilżanie.
Jak nawilżyć skórę?
Każda cera i skóra ma trochę inne potrzeby, w zależności od rodzaju. Jedna rzecz jest jednak podstawowa i wspólna w dbaniu o każdy jej rodzaj: nawilżanie skóry. I choć stosowanie kremów nawilżających jest powszechne to nie zawsze wystarcza. O odpowiedni poziom nawilżenia trzeba zadbać bardziej kompleksowo. Oto nasze rady na zadbanie o skórę, tak od zewnątrz, jak i od wewnątrz.
Na wygląd naszej skóry w dużym stopniu wpływa środowisko, w którym żyjemy. Niestety jest ono coraz bardziej zanieczyszczone i skażone, co bezpośrednio wpływa na stan naszego organizmu a co się z tym wiąże, na stan naszej skóry. Pełni rolę filtra, który chroni nas przed niekorzystnym działaniem powietrza, słońca oraz wody i dlatego tak ważne jest, by każdego dnia dbać o nią poprzez m.in. odpowiednie oczyszczanie.
Do zmywania makijażu najlepiej używać specjalnych preparatów, w postaci płynów micelarnych, mleczek, żeli, pianek. Nie należy myć twarzy mydłem, gdyż jego pH jest zasadowe i przesadnie odtłuszcza cerę, podczas gdy warstwa sebum na twarzy pomaga utrzymać nawilżenie skóry na odpowiednim poziomie i działa jak naturalna bariera ochronna. Cera tłusta dłużej zachowuje młodość, właśnie m. in. z powodu naturalnej warstwy lipidowej, która nie pozwala wodzie na szybkie odparowywanie ze skóry, a także chroni przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego.
Kremy nawilżające
1. Głównym zadaniem kremów nawilżających jest pomoc w utrzymaniu wody w naskórku. Zawierają one kwasy tłuszczowe, glicerynę a także ceramidy, które uszczelniają przestrzenie międzykomórkowe. Dodatkowo wspomagają skórę witaminami oraz wyciągami z roślin, które chronią cerę przed zanieczyszczeniami i niesprzyjającymi warunkami pogodowymi (np. aloes). Krem należy nakładać cienką warstwą, można delikatnie go wklepać opuszkami palców. Nakładanie zbyt grubej warstwy nie ma sensu, skóra wchłania krem i tak tylko do 30 minut. Pozostałość można usunąć delikatnie chusteczką.
2. Skóra podczas nocy odpoczywa, regeneruje się i ma większą łatwość wchłaniania składników odżywczych zawartych w kremach. Z reguły więc kremy na noc różnią się od tych na dzień wyższą zawartością substancji aktywnych, jednocześnie rezygnując np. z filtrów UVA i UVB.
3. Raz na jakiś czas warto urządzić sobie domowe SPA. Jednym z zabiegów powinno być zaaplikowanie sobie maseczki nawilżającej. Można stosować je do każdego rodzaju cery, są skuteczne, jeśli chodzi o nawodnienie naskórka. Skóra będzie za nie wdzięczna szczególnie po ekspozycji na słońce, a także w zimie, gdy spędzamy dużo czasu w ogrzewanych pomieszczeniach. Po zmyciu maseczki warto zastosować tłusty krem bądź emolient, który pomoże zatrzymać wilgoć w naskórku.
4. Kosmetyki zwane emolientami są wyjątkowo skuteczne, jeśli chodzi o nawodnienie skóry. Są bogate w składniki nawilżające ale ich główną siłę stanowi to, że tworzą na skórze barierę, która zapobiega odparowywaniu wody z jej powierzchni. Woda zostaje zatrzymana w komórkach, dzięki czemu skóra nie ulega przesuszeniu.
Inne czynniki wpływajace na nawilżenie skóry
5. W gorące dni warto zaopatrzyć się w wodę w atomizerze i od czasu do czasu spryskać nią twarz. Należy jednak po chwili zetrzeć nadmiar wody bo może on, paradoksalnie, powodować przesuszenie.
6. Picie wody to podstawa dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a także jego ważnego narządu, jakim jest skóra. Woda pomaga oczyścić się z toksyn, wspomaga przemianę materii i wydalanie zbędnych produktów jej przemiany. Odpowiada za nawilżanie skóry od środka.
7. Ogromnie ważne dla dobrej kondycji skóry są włókna kolagenowe, zaś promienie UV powodują nieodwracalne zmiany, niszcząc je. Skóra szybciej się wysusza i starzeje. Stosuj przed wyjściem na słońce kremy z filtrem, a z solarium najlepiej zrezygnuj.
8. Dym papierosowy ma negatywny wpływ na cerę, dlatego nie dość, że samemu nie powinno się palić, lepiej też nie przebywać w zadymionych pomieszczeniach. Skóra uszkadza się, zanieczyszcza, dym powoduje uwalnianie wolnych rodników tlenowych i przyspiesza tworzenie zmarszczek.
9. Kawa a także alkohol mają działanie moczopędne. To powoduje odwodnienie organizmu, co za tym idzie - skóry, a także wypłukiwanie cennych substancji odżywczych, które mają na nią bezpośredni wpływ.
10. Stres odbija się w negatywny sposób na całym naszym organizmie, również na skórze. Głównymi jego skutkami mogą być niedoskonałości, podrażnienia, zaczerwienienia ale też przesuszenie i przyspieszone powstawanie zmarszczek. Niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie stresu z naszego współczesnego życia, ale warto poznać sposoby na jego redukcję. Hobby, sport, spacery, ćwiczenia oddechowe – to godne polecenia metody na rozładowanie nadmiernego napięcia.
11. Suche i klimatyzowane pomieszczenia, nagłe zmiany temperatur (mroźne powietrze na zewnątrz i wysokie temperatury wewnątrz) – źle odbijają się na stanie naszej skóry, wysuszają ją, uszkadzają włókna kolagenowe. Nie służą jej też sauna ani opalanie.
12. Należy pamiętać, że zbyt mała ilość wypoczynku i snu nie pozostaje bez wpływu na stan naszej cery. Dorosły człowiek, w zależności od osobistych uwarunkowań, powinien spać minimum 6-8 godzin na dobę, by dać szansę swojej skórze na regenerację. Przed snem zawsze należy pamiętać o demakijażu i zastosowaniu kremu na noc.
13. Aby skóra była gładka i nawilżona należy zadbać również o swoją dietę. Powinna być ona bogata w odżywcze składniki, natomiast należy wyeliminować z niej potrawy wysokoprzetworzone, pełne konserwantów.
14. W diecie nie powinno zabraknąć witamin, szczególnie ważne są te z grupy B, witamina A i E. Należy jeść produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega, które pomagają zatrzymać wodę w komórkach skóry. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się pełnoziarniste produkty, orzechy, oliwa, awokado, pestki a także warzywa i owoce, które nie dość, że są pełne witamin i mikroelementów, to składają się w dużej mierze z wody, co sprzyja nawodnieniu całego organizmu.
Oznaki, że Twojej skórze brakuje wody:
- Pieczenie
- Napięcie
- Szorstkość
- Łuszczenie
- Zaczerwienienie
Głównym zadaniem kremów nawilżających jest pomoc w utrzymaniu wody w naskórku. Zawierają one kwasy tłuszczowe, glicerynę a także ceramidy, które uszczelniają przestrzenie międzykomórkowe.
Powiązane artykuły:
Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych? >>
Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby >>
Jak ujędrnić skórę? Na brzuchu, twarzy i udach >>
Konsultacja merytoryczna Dr Joanna Sałkowska-Wanat
Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry
12 powodów, dla których warto stosować emolienty
Emolienty to dermokosmetyki dostępne w aptekach. Mają wiele zalet i świetnie sprawdzają się...
Więcej →Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów
Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki, wykorzystujące w swoim składzie substancje...
Więcej →Stosowanie emolientów u dzieci
Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej – jest delikatna i wrażliwa...
Więcej →6 zalet stosowania emolientów u dzieci
Skóra niemowląt i dzieci jest szczególnie wrażliwa na podrażnienia i uszkodzenia...
Więcej →Emolienty w pielęgnacji niemowlaka
Emolienty to wykorzystywane w kosmetyce składniki, które mają za zadanie natłuścić skórę.
Więcej →6 zastosowań linii emolientów ELODERM
Emolienty mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji skóry.
Więcej →Cudowna moc emolientów
Zdrowa i zadbana skóra świadczy o dobrostanie organizmu. Jej prawidłowe funkcjonowanie...
Więcej →Omega Butter - właściwości i działanie
Sprawdź, jakie ma właściwości, jak działa na skórę, a także w jakich kosmetykach może występować.
Więcej →Fitosterole - czym są i jakie mają działanie?
Stosowanie kosmetyków z fitosterolami wpłynie korzystnie na kondycję skóry.
Więcej →Mocznik w kosmetyce – właściwości i działanie
Mocznik w kosmetyce używany jest przede wszystkim w celach nawilżających. Czym jest i jakie jest jego działanie?
Więcej →Olej kukurydziany – właściwości i zastosowanie w kosmetyce
Jakie to właściwości i jakie preparaty zawierają ten dobroczynny dla skóry składnik?
Więcej →Masło shea - jak stosować? Zastosowanie w kosmetyce
Sprawdź, jak jest pozyskiwane masło karité i co wpływa na jego właściwości. Czy spełni wymagania twojej cery i włosów?
Więcej →Tokoferole – czym są? Zastosowanie w kosmetyce
Czym są, w jakich produktach się znajdują i na czym polega ich skuteczność?
Więcej →Olej makadamia - czym jest i jak działa? Właściwości
Olej makadamia jest dziś cenionym surowcem, szczególnie w świecie kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry.
Więcej →Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie
Na skórze Twojego maluszka pojawiły się krostki? Być może to trądzik noworodkowy i dziecięcy.
Więcej →Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia
Pielęgnacja skóry dziecka to nie lada wyzwanie, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców.
Więcej →Masaż niemowląt
Masaż niemowlęcia nie tylko buduje więź z rodzicami, ale również wpływa pozytywnie na jego rozwój.
Więcej →Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?
Nie każdy kosmetyk nadaje się do pielęgnacji skóry dzieci. Warto używać tych specjalnego przeznaczenia, odpowiadających potrzebom delikatnej skóry.
Więcej →7 rad na udaną kąpiel niemowlaka
Pierwsza kąpiel noworodka często budzi pewne obawy u młodych rodziców. Dziecko jest malutkie, wydaje się być bardzo delikatne i kruche.
Więcej →Kangurowanie
Najbardziej rozwiniętym zmysłem w chwili narodzin jest zmysł dotyku. Kształtuje się on już na początku życia płodowego.
Więcej →Rola dotyku w rozwoju dziecka
Dotyk to w rozwoju emocjonalnym i fizycznym dziecka zmysł o szczególnym znaczeniu.
Więcej →Blizna po cesarce
Prawie połowa dzieci przychodzi w Polsce na świat poprzez cesarkie cięcie.
Więcej →Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży
Za przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży zazwyczaj odpowiedzialne są szalejące hormony.
Więcej →Rozstępy w ciąży
Rozstępy to problem, który bardzo często dotyka kobiety w ciąży. Jak można zapobiegać ich powstawaniu
Więcej →Jak dbać o skórę w ciąży?
Ciąża to bardzo wyjątkowy czas dla kobiety. Zmienia się jej całe życie. Zmiany dotyczą również ciała i jego wyglądu, a w szczególności skóry.
Więcej →Rozwój płodu
Najbardziej dynamicznym i fascynującym okresem w rozwoju człowieka jest czas życia płodowego. Z połączenia zaledwie dwóch komórek w ciągu dziewięciu...
Więcej →Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży
W czasie ciąży przyszła mama może i powinna dbać o urodę. Szczególnie, że skóra, włosy i paznokcie mają teraz specjalne potrzeby.
Więcej →Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej
W czasie ciąży w organizmie kobiety i jego funkcjonowaniu dochodzi do wielu zmian.
Więcej →7 filarów rodzicielstwa bliskości
Rodzicielstwo bliskości to propozycja dla rodziców, którzy chcą wychować swoje dziecko na człowieka szczęśliwego, wrażliwego, umiejącego dbać o siebie i innych ludzi.
Więcej →Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?
Doula (czytaj: dula) to kobieta, która z racji swojego macierzyńskiego doświadczenia, ale także wykształcenia i możliwej certyfikacji potrafi...
Więcej →Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie
Połóg to okres po porodzie, trwający około 6 tygodni, w czasie którego organizm świeżo upieczonej mamy wraca stopniowo do formy sprzed ciąży.
Więcej →Wyprawka do szpitala
Na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu warto już zacząć szykować torbę z rzeczami do szpitala.
Więcej →Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, na które należy się stopniowo przygotować.
Więcej →Sposoby na odparzenia
Odparzenia skóry pod pieluszką czyli tzw. pieluszkowe zapalenie skóry to częsta dolegliwość niemowląt.
Więcej →AZS u niemowląt i dzieci
Atopowe zapalenie skóry, to jedna z najczęstszych i najbardziej uciążliwych, alergicznych przypadłości skórnych dzieci.
Więcej →Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt
Skóra dzieci rozwija się do 3 roku życia, kiedy to zaczyna być podobna do dorosłej.
Więcej →Sucha skóra u noworodków i niemowląt
Skóra noworodków i niemowląt zwykle boryka się z wieloma problemami, m.in. ciemieniuchą, potówkami, zmianami łojotokowymi czy trądzikiem noworodkowym.
Więcej →Kąpiel noworodka – jak często i w czym?
Kąpiel noworodka to wyzwanie zarówno dla rodziców jak i samego maluszka.
Więcej →Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?
Ciemieniucha u dziecka pojawia się zazwyczaj przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia.
Więcej →Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?
Szacuje się, że łagodne zmiany skórne w postaci prosaków mogą dotykać nawet 50 proc. niemowląt.
Więcej →Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?
Emolienty to preparaty szczególnie polecane w przypadku pielęgnacji skóry atopowej a także delikatnej skóry dzieci.
Więcej →Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna, jedna z najczęściej występujących, a przy tym jedna z najbardziej uciążliwych.
Więcej →Problemy skóry dojrzałej
Skóra z wiekiem zaczyna się zmieniać. Pojawiają się na niej zmarszczki, wiotczeje, robi się cieńsza i nadmiernie sucha.
Więcej →Masaż klasyczny
Masaż należy do najstarszych zabiegów terapeutycznych, stosowany był już w starożytności jako uzupełnienie obrządków religijnych, a w Indiach i Chinach...
Więcej →Pielęgnacja skóry dojrzałej
Pod wpływem czynników, tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych, skóra z wiekiem zaczyna się starzeć. Proces ten rozpoczyna się już około 25. roku życia.
Więcej →Egzema - objawy i sposoby leczenia
Egzema (wyprysk) to zmiany skórne o charakterze przewlekłym.
Więcej →Antidotum na zimowe dolegliwości
Korzystanie z właściwości emolientów jest szczególnie ważne w okresie zimowym sprzyjającym problemom ze skórą.
Więcej →Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli
Swędzenie skóry po kąpieli może być wynikiem jej nadmiernego przesuszenia lub oznaką choroby.
Więcej →Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu
Alantoina to substancja chemiczna, która łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia, egzemy czy nadwrażliwą skórę.
Więcej →Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny
Pękająca skóra na dłoniach może pojawiać się zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie, na palcach, opuszkach, pomiędzy palcami.
Więcej →Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby
Powinno się dbać nie tylko o dobrą kondycję i zdrowie włosów, ale także o nawilżenie skóry głowy.
Więcej →Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce
Olej canola pozyskiwany jest z odmiany rzepaku, cechującej się najwyższą jakością.
Więcej →Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty
Masaż twarzy nie tylko poprawi wygląd i kondycję cery, ale dodatkowo rozluźni mięśnie i przyniesie ukojenie.
Więcej →Sucha skóra – na twarzy, nogach i dłoniach. Co robić?
Sucha skóra to nie tylko problem estetyczny, ale również dokuczliwe dolegliwości i zaburzenia jej funkcji.
Więcej →Kobido – na czym polega japoński masaż twarzy?
Kobido to japoński masaż twarzy nazywany niechirurgicznym liftingiem.
Więcej →NNKT – co oznacza skrót i gdzie występują?
NNKT to grupa tłuszczów, które nie są syntetyzowane przez ludzki organizm, muszą zatem być mu dostarczane z zewnątrz.
Więcej →Kwasy omega-3-6-9 - jakie mają działanie i gdzie występują?
Kwasy omega-3-6-9 mają dobroczynny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, zaś ich niedobór może doprowadzić m.in. do różnego rodzaju zmian skórnych.
Więcej →Balsam nawilżający - do twarzy i ciała. Jaki wybrać?
Balsam nawilżający to jeden z najczęściej wybieranych kosmetyków do pielęgnacji ciała, ale także twarzy.
Więcej →Jak dbać o skórę? Twarzy i ciała
Jak dbać o skórę? Czy poszczególne partie ciała wymagają innej pielęgnacji?
Więcej →Suche łokcie - przyczyny. Co na wysuszone?
Sprawdź, jak pielęgnować skórę na łokciach oraz brak jakich witamin może manifestować się przesuszeniem naskórka.
Więcej →Funkcje skóry – jaką rolę pełni skóra?
Skóra jest nie tylko największym organem ludzkiego organizmu, ale też jednym z najważniejszych. Jakie funkcje pełni skóra?
Więcej →Jak ujędrnić skórę? Na brzuchu, twarzy i udach
Sprawdź, jak ujędrnić skórę oraz po jakie kosmetyki warto sięgnąć, aby nadać skórze sprężystości.
Więcej →Cera wrażliwa – jak ją pielęgnować?
Co robić, by przynieść ulgę kapryśnej skórze? Jak pielęgnować ją na co dzień?
Więcej →Mycie twarzy – jak i czym? Etapy
Jak myć twarz, by jej skóra była odpowiednio oczyszczona, nawilżona i odżywiona?
Więcej →Sucha skóra głowy - co stosować i czym nawilżać?
Sprawdź, po czym rozpoznać, że skóra głowy jest przesuszona oraz co stosować, aby przywrócić jej nawilżenie.
Więcej →Podrażnienia po depilacji - jak się golić? Sposoby
Sprawdź, jak objawiają się podrażnienia po depilacji, jak powstają i jak można sobie z nimi radzić.
Więcej →Poznaj produkty Eloderm
Eloderm balsam nawilżający 400 ml
Balsam do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Redukuje napięcie i swędzenie skóry, zapobiega nawrotom suchości.
Zobacz produkt →Eloderm balsam do ciała 200 ml
Balsam do ciała do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Dogłębnie nawilża i natłuszcza nawet nadmiernie suchą skórę.
Zobacz produkt →Eloderm krem 75 ml
Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, np. twarzy, zgięć kolanowych.
Zobacz produkt →Eloderm krem aktywny 75 ml
Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej na czynniki zewnętrzne. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, w tym twarzy. Dzięki zawartości tokoferoli (wit. E) i fitosteroli działa łagodząco i przeciwzapalnie.
Zobacz produkt →Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml
Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje, nawilża i natłuszcza nadmiernie suchą skórę.
Zobacz produkt →Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml
Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Emulsja jednocześnie myje i pielęgnuje skórę.
Zobacz produkt →Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml
Żel do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Żel delikatnie myje włosy i ciało bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry.
Zobacz produkt →Eloderm żel do mycia 200 ml
Żel do mycia do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża nawet nadwrażliwą skórę.
Zobacz produkt →Eloderm szampon 200 ml
Szampon do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża skórę głowy i włosy.
Zobacz produkt →