Pielęgnacja niemowląt

kobieta

Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie

Połóg to okres po porodzie, trwający około 6 tygodni, w czasie którego organizm świeżo upieczonej mamy wraca stopniowo do formy sprzed ciąży.

Ciąża i poród to w organizmie kobiety wielka rewolucja. Później potrzebuje ona czasu i wsparcia, by fizycznie wrócić do formy, a psychicznie dostosować się do nowej sytuacji życiowej jaką jest posiadanie dziecka. Dowiedz się, czego możesz się spodziewać w tym czasie.

matka z dzieckiem
matka z dzieckiem

Odchody połogowe

Po porodzie macica obkurcza się i oczyszcza, dlatego zaobserwujesz wydzielinę pochodzącą z dróg rodnych. Najpierw będzie przypominać krew miesiączkową, potem zmieni kolor na różowy, czasem brązowy aż stanie się podobna do śluzu. Po kilku tygodniach macica oczyści się i wydzielina zniknie.

Ból brzucha

Macica po porodzie szybko się obkurcza i wraca do swoich normalnych rozmiarów. Często wiąże się to z nieprzyjemnym uczuciem ciągnięcia w dole brzucha, które może nasilać się podczas karmienia piersią, gdyż hormon o nazwie oksytocyna, ma swój udział w obu tych aktywnościach. Karmienie piersią wspomaga obkurczanie macicy tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia anemii.

Problemy w toalecie

Wypróżnienie się a także oddanie moczu może stanowić wyzwanie i być kłopotliwe w pierwszych dniach po porodzie. Nie staraj się jednak tego unikać. Pomóż sobie produktami bogatymi w błonnik, jedz warzywa, uzupełniaj płyny. Po kilku dniach wszystko powinno wrócić do normy.

Kobiety po porodzie miewają problemy z nietrzymaniem moczu. Mięśnie nie są tak elastyczne jak przed porodem. Jeśli nie ćwiczyłaś mięśni Kegla przed porodem – teraz zacznij. To najlepszy czas, by udać się z wizytą do specjalisty – fizjoterapeuty zajmującego się mięśniami dna miednicy. Zbada on ich stan i odpowiednio dobierze ćwiczenia. To może uchronić przed późniejszymi dolegliwościami takimi jak nietrzymanie moczu, stolca czy wypadająca macica.

Hemoroidy

Mogą pojawić się w czasie ciąży lub na skutek wysiłku w czasie porodu. Stosuj preparaty odpowiednie podczas karmienia piersią na żylaki, ćwicz mięśnie Kegla i racjonalnie się odżywiaj, a za jakiś czas wszystko powinno wrócić do stanu sprzed ciąży.

Gojenie się krocza

Jeśli krocze zostało nacięte a także pękło w trakcie porodu – musi się zagoić. Możesz odczuwać w tym miejscu dyskomfort, ciągnięcie, ból. Rana powinna się zagoić w przeciągu dwóch tygodni. Aby sobie ulżyć możesz stosować zimne okłady, specjalne kółko do siedzenia, delikatne środki przeciwbólowe. Unikaj długiego stania i siedzenia, zmieniaj pozycję. Jeśli tylko to możliwe – wietrz ranę. Pamiętaj o higienie, częstej zmianie podpasek i kontroli u lekarza, który stwierdzi czy wszystko odpowiednio się goi.

Skorzystaj z pomocy położnej środowiskowej, gdy przyjdzie z wizytą patronażową. Pamiętaj, że zawsze możesz prosić ją o radę. Położna odwiedzi Cię w domu, co jest w tym czasie wyjątkowo dogodne.

Nawał

W około 2-3 dobie od porodu wiele kobiet przeżywa tzw. nawał. Twoja laktacja próbuje się unormować, dostosować do potrzeb dziecka. Wkrótce ustali się na poziomie odpowiednim do potrzeb malucha. Na razie karm zawsze gdy dziecko tego potrzebuje, tak w dzień jak i w nocy. Jeśli dziecko ma kłopot ze złapaniem nabrzmiałej brodawki możesz odciągnąć troszkę mleka, tylko do poczucia ulgi, przed karmieniem ręcznie lub laktatorem. Jeśli masz przepełnione piersi warto zaproponować pierś maluchowi, może wypije trochę mleka przynosząc ulgę, a praca laktatorem nie będzie konieczna.

Seks

Współżycie to zwykle nie jest to o czym myśli mama, która niedawno urodziła. Dobrze jest poczekać z seksem do czasu zakończenia połogu. Nie znaczy to, że nie możecie z partnerem okazywać sobie czułości i dbać o swój związek choć zapewne w pierwszych tygodniach po przyjściu na świat dzidziusia Wasza uwaga będzie skierowana głównie na niego.

Pamiętaj: Karmienie piersią nie chroni przed ponownym zajściem w ciążę, dlatego jeśli na razie nie planujesz kolejnych dzieci porozmawiaj z ginekologiem o dostępnych formach antykoncepcji.

Rana i blizna po cesarskim cięciu

Jeśli rodziłaś przez cesarskie cięcie musisz zadbać o odpowiednią pielęgnację rany oraz blizny.

Przez dwie doby powinnaś utrzymać jałowy opatrunek. Ważne by był chłonny, nieprzylegający, antybakteryjny. Ranę należy przemywać wodą, by usunąć zaschniętą krew i wydzielinę. Między 7 a 20 dniem od zabiegu należy usunąć nylonowe szwy. Szwy rozpuszczalne ulegną degradacji w 8 tygodni po porodzie.

W pielęgnacji blizn stosuje się różne preparaty i zabiegi, np. terapię uciskową, preparaty silikonowe w postaci żelów i opatrunków, opatrunki poliuretanowe i mikroporowe, preparaty z witaminą E oraz z retinoidami.

Po cesarskim cięciu warto skorzystać z rehabilitacji. Rehabilitacja blizny polega na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń i masaży. Terapeuta sprawdza jakość zszycia blizny oraz to co dzieje się od jej wewnętrznej strony i pokazuje w jaki sposób wykonać samodzielnie odpowiedni masaż, jak radzić sobie z codziennymi czynnościami i jako zapobiegać powikłaniom.

Nadprogramowe kilogramy

Twój wygląd nie wróci do stanu sprzed ciąży w kilka dni po porodzie. Na brzuszku mogą zostać fałdy skóry i trochę nadprogramowych kilogramów. Nie martw się tym. Za jakiś czas skóra się zregeneruje i popracujesz nad formą. Karmienie piersią, jako że wymaga dodatkowego wydatkowania energii, również pomoże Ci w powrocie do prawidłowej wagi. W tej chwili jednak bądź dla siebie łaskawa i nie oczekuj cudów. Wszystko w swoim czasie.

matka z dzieckiem leżący na łóżku

Kobiety po porodzie miewają problemy z nietrzymaniem moczu. Mięśnie nie są tak elastyczne jak przed porodem. Jeśli nie ćwiczyłaś mięśni Kegla przed porodem – teraz zacznij.

Cudzysłów Cudzysłów

Forma psychiczna

Po porodzie mamy często czują przygnębienie albo borykają się z huśtawką nastrojów. Jesteś zmęczona, obciążona nowymi obowiązkami, ciało jest obolałe i dopiero uczysz się rozpoznawać potrzeby swojego dziecka. Daj sobie kredyt zaufania i nie wymagaj zbyt wiele. Pozwól sobie powoli wrócić do formy, przyzwyczaić do nowej sytuacji. Nie staraj się być bohaterką. Nie obwiniaj się, gdy przyjdą trudne emocje. Korzystaj z pomocy partnera, babci czy przyjaciółki. To żaden wstyd. Ogranicz liczbę wizyt i staraj się wykorzystać każdą wolną chwilę na sen.

Powoli korzystaj ze spacerów, z dzieckiem albo wyjdź sama chociażby po gazetę do najbliższego kiosku. Poszukaj klubu mam, grup wsparcia laktacyjnego, zajęć dla mam z dziećmi. Pomyśl też o sobie, czego potrzebujesz, czego Ci brakuje. Może przyjemny masaż, chociażby cerrada, przyniesie Ci relaks.

Jeśli z czasem Twój stan psychiczny nie wraca do normy a Ty czujesz się zagubiona, przygnębiona i bez motywacji – poszukaj pomocy specjalisty. Umów się na spotkanie z psychologiem, który pomoże Ci uporać się z trudnymi emocjami.

Nie forsuj się, nie dźwigaj, odpoczywaj. Daj sobie szansę na spokojny powrót do formy. Proś o pomoc. Jeśli zbyt szybko będziesz próbowała funkcjonować na pełnych obrotach – możesz zapłacić za to nie tylko zdrowiem fizycznym ale także psychicznym.

W tym czasie mogą Ci się przydać:

  • Jednorazowe majtki poporodowe
  • Podkłady poporodowe
  • Octanisept/tantum rosa
  • Delikatny żel do higieny intymnej, najlepiej taki sam jakiego używałaś wcześniej
  • Dobry biustonosz do karmienia, koszulka do karmienia
  • Laktator
  • Wkładki laktacyjne
  • Dmuchane koło do siedzenia
  • Kontakty do specjalistów, położnej środowiskowej, doradcy laktacyjnego
  • Kontakt do zaufanej osoby, do której będziesz mogła zadzwonić w chwili zwątpienia czy smutku
  • Wizyta kontrolna
  • Po 6-8 tygodniach koniecznie odwiedź lekarza. Zbada Cię i odpowie na Twoje ewentualne pytania.

Skontaktuj się z lekarzem wcześniej jeśli:

  • Krwawienie nasiliło się
  • Rana krocza ropieje
  • Masz gorączkę
  • Odchody połogowe mają nieprzyjemny zapach
  • Pojawiły się zawroty głowy, mroczki, kołatanie serca
  • Przez kilka dni nie możesz się wypróżnić

Powiązane artykuły:

Rola dotyku w rozwoju dziecka >>
Blizna po cesarce >>
Kangurowanie >>

Iza Sztandera doula, doradca macierzyński

Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry

12 powodów, dla których warto stosować emolienty

12 powodów, dla których warto stosować emolienty

Emolienty to dermokosmetyki dostępne w aptekach. Mają wiele zalet i świetnie sprawdzają się...

Więcej →
Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów

Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów

Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki, wykorzystujące w swoim składzie substancje...

Więcej →
Stosowanie emolientów u dzieci

Stosowanie emolientów u dzieci

Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej – jest delikatna i wrażliwa...

Więcej →
6 zalet stosowania emolientów u dzieci

6 zalet stosowania emolientów u dzieci

Skóra niemowląt i dzieci jest szczególnie wrażliwa na podrażnienia i uszkodzenia...

Więcej →
Emolienty w pielęgnacji niemowlaka

Emolienty w pielęgnacji niemowlaka

Emolienty to wykorzystywane w kosmetyce składniki, które mają za zadanie natłuścić skórę.

Więcej →
6 zastosowań linii emolientów ELODERM

6 zastosowań linii emolientów ELODERM

Emolienty mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji skóry.

Więcej →
Cudowna moc emolientów

Cudowna moc emolientów

Zdrowa i zadbana skóra świadczy o dobrostanie organizmu. Jej prawidłowe funkcjonowanie...

Więcej →
Omega Butter - właściwości i działanie

Omega Butter - właściwości i działanie

Sprawdź, jakie ma właściwości, jak działa na skórę, a także w jakich kosmetykach może występować.

Więcej →
Fitosterole - czym są i jakie mają działanie?

Fitosterole - czym są i jakie mają działanie?

Stosowanie kosmetyków z fitosterolami wpłynie korzystnie na kondycję skóry.

Więcej →
Mocznik w kosmetyce – właściwości i działanie

Mocznik w kosmetyce – właściwości i działanie

Mocznik w kosmetyce używany jest przede wszystkim w celach nawilżających. Czym jest i jakie jest jego działanie?

Więcej →
Olej kukurydziany – właściwości i zastosowanie w kosmetyce

Olej kukurydziany – właściwości i zastosowanie w kosmetyce

Jakie to właściwości i jakie preparaty zawierają ten dobroczynny dla skóry składnik?

Więcej →
Masło shea - jak stosować? Zastosowanie w kosmetyce

Masło shea - jak stosować? Zastosowanie w kosmetyce

Sprawdź, jak jest pozyskiwane masło karité i co wpływa na jego właściwości. Czy spełni wymagania twojej cery i włosów?

Więcej →
Tokoferole – czym są? Zastosowanie w kosmetyce

Tokoferole – czym są? Zastosowanie w kosmetyce

Czym są, w jakich produktach się znajdują i na czym polega ich skuteczność?

Więcej →
Olej makadamia - czym jest i jak działa? Właściwości

Olej makadamia - czym jest i jak działa? Właściwości

Olej makadamia jest dziś cenionym surowcem, szczególnie w świecie kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry.

Więcej →
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie

Na skórze Twojego maluszka pojawiły się krostki? Być może to trądzik noworodkowy i dziecięcy.

Więcej →
Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia

Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia

Pielęgnacja skóry dziecka to nie lada wyzwanie, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców.

Więcej →
Masaż niemowląt

Masaż niemowląt

Masaż niemowlęcia nie tylko buduje więź z rodzicami, ale również wpływa pozytywnie na jego rozwój.

Więcej →
Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Nie każdy kosmetyk nadaje się do pielęgnacji skóry dzieci. Warto używać tych specjalnego przeznaczenia, odpowiadających potrzebom delikatnej skóry.

Więcej →
7 rad na udaną kąpiel niemowlaka

7 rad na udaną kąpiel niemowlaka

Pierwsza kąpiel noworodka często budzi pewne obawy u młodych rodziców. Dziecko jest malutkie, wydaje się być bardzo delikatne i kruche.

Więcej →
Kangurowanie

Kangurowanie

Najbardziej rozwiniętym zmysłem w chwili narodzin jest zmysł dotyku. Kształtuje się on już na początku życia płodowego.

Więcej →
Rola dotyku w rozwoju dziecka

Rola dotyku w rozwoju dziecka

Dotyk to w rozwoju emocjonalnym i fizycznym dziecka zmysł o szczególnym znaczeniu.

Więcej →
Blizna po cesarce

Blizna po cesarce

Prawie połowa dzieci przychodzi w Polsce na świat poprzez cesarkie cięcie.

Więcej →
Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży

Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży

Za przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży zazwyczaj odpowiedzialne są szalejące hormony.

Więcej →
Rozstępy w ciąży

Rozstępy w ciąży

Rozstępy to problem, który bardzo często dotyka kobiety w ciąży. Jak można zapobiegać ich powstawaniu

Więcej →
Jak dbać o skórę w ciąży?

Jak dbać o skórę w ciąży?

Ciąża to bardzo wyjątkowy czas dla kobiety. Zmienia się jej całe życie. Zmiany dotyczą również ciała i jego wyglądu, a w szczególności skóry.

Więcej →
Rozwój płodu

Rozwój płodu

Najbardziej dynamicznym i fascynującym okresem w rozwoju człowieka jest czas życia płodowego. Z połączenia zaledwie dwóch komórek w ciągu dziewięciu...

Więcej →
Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży

Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży

W czasie ciąży przyszła mama może i powinna dbać o urodę. Szczególnie, że skóra, włosy i paznokcie mają teraz specjalne potrzeby.

Więcej →
Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej

Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej

W czasie ciąży w organizmie kobiety i jego funkcjonowaniu dochodzi do wielu zmian.

Więcej →
7 filarów rodzicielstwa bliskości

7 filarów rodzicielstwa bliskości

Rodzicielstwo bliskości to propozycja dla rodziców, którzy chcą wychować swoje dziecko na człowieka szczęśliwego, wrażliwego, umiejącego dbać o siebie i innych ludzi.

Więcej →
Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?

Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?

Doula (czytaj: dula) to kobieta, która z racji swojego macierzyńskiego doświadczenia, ale także wykształcenia i możliwej certyfikacji potrafi...

Więcej →
Wyprawka do szpitala

Wyprawka do szpitala

Na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu warto już zacząć szykować torbę z rzeczami do szpitala.

Więcej →
Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży

Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, na które należy się stopniowo przygotować.

Więcej →
Sposoby na odparzenia

Sposoby na odparzenia

Odparzenia skóry pod pieluszką czyli tzw. pieluszkowe zapalenie skóry to częsta dolegliwość niemowląt.

Więcej →
AZS u niemowląt i dzieci

AZS u niemowląt i dzieci

Atopowe zapalenie skóry, to jedna z najczęstszych i najbardziej uciążliwych, alergicznych przypadłości skórnych dzieci.

Więcej →
Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt

Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt

Skóra dzieci rozwija się do 3 roku życia, kiedy to zaczyna być podobna do dorosłej.

Więcej →
Sucha skóra u noworodków i niemowląt

Sucha skóra u noworodków i niemowląt

Skóra noworodków i niemowląt zwykle boryka się z wieloma problemami, m.in. ciemieniuchą, potówkami, zmianami łojotokowymi czy trądzikiem noworodkowym.

Więcej →
Kąpiel noworodka – jak często i w czym?

Kąpiel noworodka – jak często i w czym?

Kąpiel noworodka to wyzwanie zarówno dla rodziców jak i samego maluszka.

Więcej →
Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?

Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?

Ciemieniucha u dziecka pojawia się zazwyczaj przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia.

Więcej →
Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?

Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?

Szacuje się, że łagodne zmiany skórne w postaci prosaków mogą dotykać nawet 50 proc. niemowląt.

Więcej →
Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?

Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?

Emolienty to preparaty szczególnie polecane w przypadku pielęgnacji skóry atopowej a także delikatnej skóry dzieci.

Więcej →
Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty

Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna, jedna z najczęściej występujących, a przy tym jedna z najbardziej uciążliwych.

Więcej →
Problemy skóry dojrzałej

Problemy skóry dojrzałej

Skóra z wiekiem zaczyna się zmieniać. Pojawiają się na niej zmarszczki, wiotczeje, robi się cieńsza i nadmiernie sucha.

Więcej →
Masaż klasyczny

Masaż klasyczny

Masaż należy do najstarszych zabiegów terapeutycznych, stosowany był już w starożytności jako uzupełnienie obrządków religijnych, a w Indiach i Chinach...

Więcej →
Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach

Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach

Skóra to ważny atrybut naszego wyglądu. Jeśli jest zadbana odmładza nas i świadczy o zdrowiu całego organizmu.

Więcej →
Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pod wpływem czynników, tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych, skóra z wiekiem zaczyna się starzeć. Proces ten rozpoczyna się już około 25. roku życia.

Więcej →
Egzema - objawy i sposoby leczenia

Egzema - objawy i sposoby leczenia

Egzema (wyprysk) to zmiany skórne o charakterze przewlekłym.

Więcej →
Antidotum na zimowe dolegliwości

Antidotum na zimowe dolegliwości

Korzystanie z właściwości emolientów jest szczególnie ważne w okresie zimowym sprzyjającym problemom ze skórą.

Więcej →
Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli

Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli

Swędzenie skóry po kąpieli może być wynikiem jej nadmiernego przesuszenia lub oznaką choroby.

Więcej →
Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu

Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu

Alantoina to substancja chemiczna, która łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia, egzemy czy nadwrażliwą skórę.

Więcej →
Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny

Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny

Pękająca skóra na dłoniach może pojawiać się zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie, na palcach, opuszkach, pomiędzy palcami.

Więcej →
Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby

Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby

Powinno się dbać nie tylko o dobrą kondycję i zdrowie włosów, ale także o nawilżenie skóry głowy.

Więcej →
Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce

Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce

Olej canola pozyskiwany jest z odmiany rzepaku, cechującej się najwyższą jakością.

Więcej →
Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty

Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty

Masaż twarzy nie tylko poprawi wygląd i kondycję cery, ale dodatkowo rozluźni mięśnie i przyniesie ukojenie.

Więcej →
Sucha skóra – na twarzy, nogach i dłoniach. Co robić?

Sucha skóra – na twarzy, nogach i dłoniach. Co robić?

Sucha skóra to nie tylko problem estetyczny, ale również dokuczliwe dolegliwości i zaburzenia jej funkcji.

Więcej →
Kobido – na czym polega japoński masaż twarzy?

Kobido – na czym polega japoński masaż twarzy?

Kobido to japoński masaż twarzy nazywany niechirurgicznym liftingiem.

Więcej →
NNKT – co oznacza skrót i gdzie występują?

NNKT – co oznacza skrót i gdzie występują?

NNKT to grupa tłuszczów, które nie są syntetyzowane przez ludzki organizm, muszą zatem być mu dostarczane z zewnątrz.

Więcej →
Kwasy omega-3-6-9 - jakie mają działanie i gdzie występują?

Kwasy omega-3-6-9 - jakie mają działanie i gdzie występują?

Kwasy omega-3-6-9 mają dobroczynny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, zaś ich niedobór może doprowadzić m.in. do różnego rodzaju zmian skórnych.

Więcej →
Balsam nawilżający - do twarzy i ciała. Jaki wybrać?

Balsam nawilżający - do twarzy i ciała. Jaki wybrać?

Balsam nawilżający to jeden z najczęściej wybieranych kosmetyków do pielęgnacji ciała, ale także twarzy.

Więcej →
Jak dbać o skórę? Twarzy i ciała

Jak dbać o skórę? Twarzy i ciała

Jak dbać o skórę? Czy poszczególne partie ciała wymagają innej pielęgnacji?

Więcej →
Suche łokcie - przyczyny. Co na wysuszone?

Suche łokcie - przyczyny. Co na wysuszone?

Sprawdź, jak pielęgnować skórę na łokciach oraz brak jakich witamin może manifestować się przesuszeniem naskórka.

Więcej →
Funkcje skóry – jaką rolę pełni skóra?

Funkcje skóry – jaką rolę pełni skóra?

Skóra jest nie tylko największym organem ludzkiego organizmu, ale też jednym z najważniejszych. Jakie funkcje pełni skóra?

Więcej →
Jak ujędrnić skórę? Na brzuchu, twarzy i udach

Jak ujędrnić skórę? Na brzuchu, twarzy i udach

Sprawdź, jak ujędrnić skórę oraz po jakie kosmetyki warto sięgnąć, aby nadać skórze sprężystości.

Więcej →
Cera wrażliwa – jak ją pielęgnować?

Cera wrażliwa – jak ją pielęgnować?

Co robić, by przynieść ulgę kapryśnej skórze? Jak pielęgnować ją na co dzień?

Więcej →
Mycie twarzy – jak i czym? Etapy

Mycie twarzy – jak i czym? Etapy

Jak myć twarz, by jej skóra była odpowiednio oczyszczona, nawilżona i odżywiona?

Więcej →
Sucha skóra głowy - co stosować i czym nawilżać?

Sucha skóra głowy - co stosować i czym nawilżać?

Sprawdź, po czym rozpoznać, że skóra głowy jest przesuszona oraz co stosować, aby przywrócić jej nawilżenie.

Więcej →
Podrażnienia po depilacji - jak się golić? Sposoby

Podrażnienia po depilacji - jak się golić? Sposoby

Sprawdź, jak objawiają się podrażnienia po depilacji, jak powstają i jak można sobie z nimi radzić.

Więcej →

Poznaj produkty Eloderm

Eloderm balsam nawilżający 400 ml

Eloderm balsam nawilżający 400 ml

Balsam do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Redukuje napięcie i swędzenie skóry, zapobiega nawrotom suchości.

Zobacz produkt →
Eloderm balsam do ciała 200 ml

Eloderm balsam do ciała 200 ml

Balsam do ciała do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Dogłębnie nawilża i natłuszcza nawet nadmiernie suchą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm krem 75 ml

Eloderm krem 75 ml

Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, np. twarzy, zgięć kolanowych.

Zobacz produkt →
Eloderm krem aktywny 75 ml

Eloderm krem aktywny 75 ml

Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej na czynniki zewnętrzne. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, w tym twarzy. Dzięki zawartości tokoferoli (wit. E) i fitosteroli działa łagodząco i przeciwzapalnie.

Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml

Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml

Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje, nawilża i natłuszcza nadmiernie suchą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml

Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml

Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Emulsja jednocześnie myje i pielęgnuje skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml

Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml

Żel do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Żel delikatnie myje włosy i ciało bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry.

Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia 200 ml

Eloderm żel do mycia 200 ml

Żel do mycia do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża nawet nadwrażliwą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm szampon 200 ml

Eloderm szampon 200 ml

Szampon do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża skórę głowy i włosy.

Zobacz produkt →