O emolientach
Dowiedz się, jak pielęgnować wrażliwą skórę
Cudowna moc emolientów
Zdrowa i zadbana skóra świadczy o dobrostanie organizmu. Jej prawidłowe funkcjonowanie zależy w dużej mierze od właściwej pielęgnacji. Istotną rolę odgrywa odpowiednie nawilżenie warstwy rogowej naskórka i stan płaszcza hydrolipidowego. Warstwa rogowa stanowi bowiem pierwszą barierę przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego, w tym różnych czynników drażniących, wahań temperatur, suchego powietrza, wiatru, a także mikroorganizmów.
Nazwa emolienty pochodzi z łaciny. Słowo „emolliere” oznacza zmiękczać, co właściwie wyjaśnia funkcję całej gamy preparatów. Emolienty są substancjami do stosowania zewnętrznego. Mają za zadanie przywrócenie i utrzymanie właściwego nawilżenia, natłuszczenia i elastyczności skóry. Zalecane są również w terapii i profilaktyce wielu chorób skóry, w tym atopowym zapaleniu skóry, łuszczycy czy wyprysku kontaktowym.
W skład emolientów wchodzą substancje wykazujące działanie okluzyjne, humektanty oraz substancje syntetyczne i naturalne uzupełniające lipidy. Substancje okluzyjne (m.in. wazelina, parafina, fosfolipidy, kwasy tłuszczowe) nie wchłaniają się lub wchłaniają się w ograniczonym stopniu, tworząc cienką warstwę na powierzchni naskórka zapobiegającą utracie wody z jego głębszych warstw. Stąd znacząco zmniejszają TEWL (przeznaskórkowa utrata wody). Co ciekawe – wazelina, mieszanina nasyconych węglowodorów powstała w procesie destylacji ropy naftowej, redukuje TEWL nawet o 98%, czego nie potrafi żadna inna substancja.
Rolą humektantów jest zaś wiązanie i zatrzymanie wody z otoczenia dzięki właściwościom higroskopijnym. Do tej grupy składników zalicza się przede wszystkim kwas hialuronowy, glikozaminoglikany, alfa-hydroksykwasy (AHA), glicerol, glikole, nienasycone kwasy tłuszczowe i mocznik. Część z tych substancji stanowi składową NMF (naturalny czynnik nawilżający). Humektanty są nieokluzyjnymi substancjami nawilżającymi, a zatem nie wykazują działania komedogennego, przez co można je bezpiecznie stosować w terapii pomocniczej w trądziku pospolitym. Jednym z najskuteczniejszych humektantów jest gliceryna (glicerol), której zawartość w preparatach waha się między 2 a 10%. Popularną substancją nawilżającą jest również mocznik, który w większych stężeniach (powyżej 10%) wykazuje także działanie keratolityczne.
Kolejną szeroką grupą związków zawartych w emolientach są substancje mające na celu rekonstrukcję lipidów naskórka. Wśród nich należy wymienić: trójglicerydy, ceramidy, cholesterol, kwas linolowy i linolenowy, oleje roślinne jak oleje z kiełków pszenicy, lnu, migdałów, orzechów makadamia i inne. Wiele preparatów ma strukturę analogiczną do lipidów naskórka, dzięki czemu możliwe jest uzupełnienie brakujących składników.
Podstawowym zadaniem emolientów jest regeneracja naskórka i przywrócenie jego prawidłowej funkcji. Poprzez działanie nawilżające i natłuszczające poprawiają elastyczność skóry, ale i wykazują właściwości przeciwzapalne. Wynikają one głównie z odbudowy naskórka, choć niektóre substancje nawilżające mogą wpływać na obniżenie mediatorów stanu zapalnego. Polepszenie stanu nawilżenia i natłuszczenia skóry ma też niebagatelny wpływ na odczuwanie świądu przez pacjentów. Świąd jest bowiem jednym z bardziej dokuczliwych objawów atopowego zapalenia skóry. Poprzez regularne stosowanie emolientów osoby z AZS odczuwają znaczącą ulgę i podnosi się ich jakość życia.
W skład emolientów wchodzą substancje wykazujące działanie okluzyjne, humektanty oraz substancje syntetyczne i naturalne uzupełniające lipidy. Substancje okluzyjne (m.in. wazelina, parafina, fosfolipidy, kwasy tłuszczowe) nie wchłaniają się lub wchłaniają się w ograniczonym stopniu, tworząc cienką warstwę na powierzchni naskórka zapobiegającą utracie wody z jego głębszych warstw.
Emolienty pełnią ważną rolę w wielu schorzeniach skórnych wynikających z przyczyn genetycznych i środowiskowych. Są polecane zarówno do stosowania u noworodków, które nie mają jeszcze w pełni wykształconej bariery naskórkowej jak i u dorosłych. Warstwa rogowa niemowląt jest cieńsza, a korneocyty luźniej ułożone niż u osoby dorosłej, przez co skóra jest wrażliwsza na działanie różnych czynników. Stąd tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry dzieci i stosowanie łagodnych preparatów. Delikatny i wrażliwy naskórek mają także osoby starsze, których mechanizmy regeneracyjne nie są już tak sprawne jak u młodszych osób. Skóra jest mało uwodniona, a przez to traci elastyczność i staje się łatwo urażalna. Konieczne staje się codzienne stosowanie emolientów, by nie dopuścić do przesuszenia naskórka, które często u osób starszych daje objaw nasilonego świądu. Ważna jest także edukacja pacjentów i ich rodzin, by nie dopuszczały do utraty nawilżenia skóry. Mała ruchliwość, częste przebywanie w wymuszonej pozycji, stosowanie mydeł, prowadzi do uszkodzenia słabej bariery naskórkowej i może wikłać się bolesnymi pęknięciami i szczelinami, a nawet owrzodzeniami. Przewlekłe narażenie na czynniki zewnętrzne jak substancje drażniące czy stosowanie detergentów wynikłe m.in. z charakteru pracy może również prowadzić do zaburzenia bariery naskórkowej. Może dojść do rozwinięcia m.in. wyprysku ze zużycia. W takim przypadku wielkie znaczenie mają właśnie emolienty, których działanie jest nastawione na zapobieganie i redukcję podrażnienia wywołanego przez detergenty.
Warto nadmienić, że wśród emolientów wyróżnia się produkty typu „leave on”, które pozostają na skórze oraz typu „rinse off”, jak produkty myjące i olejki do kąpieli, które nadają się do spłukiwania i stanowią alternatywę dla popularnych mydeł. Stosowanie emolientów jest obecnie uważane za istotny element profilaktyki i terapii chorób skóry, równie ważny jak inne rodzaje leczenia specjalistycznego, z którym de facto są często łączone. Przerwa między aplikacją leku a emolientu wynosi 30 minut (w przypadku takrolimusu 60 minut) i mogą być stosowane w dowolnej kolejności. Regularna aplikacja emolientów zmniejsza bowiem zarówno ryzyko działań niepożądanych preparatów leczniczych, a także ich całkowite zużycie. Emolienty powinny być używane kilkakrotnie w ciągu dnia w odpowiedniej ilości, która wynosi 500 g na tydzień dla osoby dorosłej i około 150-200g tygodniowo w przypadku dzieci.
Powiązane artykuły:
Emolienty w pielęgnacji niemowlaka >>
Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych? >>
Pielęgnacja skóry dojrzałej >>
autorka: lek. Małgorzata Marcinkiewicz - dermatolog
Źródło: Farmacja praktyczna 10/2015
Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry
12 powodów, dla których warto stosować emolienty
Emolienty to dermokosmetyki dostępne w aptekach. Mają wiele zalet i świetnie sprawdzają się...
Więcej →Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów
Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki, wykorzystujące w swoim składzie substancje...
Więcej →Stosowanie emolientów u dzieci
Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej – jest delikatna i wrażliwa...
Więcej →6 zalet stosowania emolientów u dzieci
Skóra niemowląt i dzieci jest szczególnie wrażliwa na podrażnienia i uszkodzenia...
Więcej →Emolienty w pielęgnacji niemowlaka
Emolienty to wykorzystywane w kosmetyce składniki, które mają za zadanie natłuścić skórę.
Więcej →6 zastosowań linii emolientów ELODERM
Emolienty mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji skóry.
Więcej →Omega Butter - właściwości i działanie
Sprawdź, jakie ma właściwości, jak działa na skórę, a także w jakich kosmetykach może występować.
Więcej →Fitosterole - czym są i jakie mają działanie?
Stosowanie kosmetyków z fitosterolami wpłynie korzystnie na kondycję skóry.
Więcej →Mocznik w kosmetyce – właściwości i działanie
Mocznik w kosmetyce używany jest przede wszystkim w celach nawilżających. Czym jest i jakie jest jego działanie?
Więcej →Olej kukurydziany – właściwości i zastosowanie w kosmetyce
Jakie to właściwości i jakie preparaty zawierają ten dobroczynny dla skóry składnik?
Więcej →Masło shea - jak stosować? Zastosowanie w kosmetyce
Sprawdź, jak jest pozyskiwane masło karité i co wpływa na jego właściwości. Czy spełni wymagania twojej cery i włosów?
Więcej →Tokoferole – czym są? Zastosowanie w kosmetyce
Czym są, w jakich produktach się znajdują i na czym polega ich skuteczność?
Więcej →Olej makadamia - czym jest i jak działa? Właściwości
Olej makadamia jest dziś cenionym surowcem, szczególnie w świecie kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry.
Więcej →Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie
Na skórze Twojego maluszka pojawiły się krostki? Być może to trądzik noworodkowy i dziecięcy.
Więcej →Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia
Pielęgnacja skóry dziecka to nie lada wyzwanie, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców.
Więcej →Masaż niemowląt
Masaż niemowlęcia nie tylko buduje więź z rodzicami, ale również wpływa pozytywnie na jego rozwój.
Więcej →Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?
Nie każdy kosmetyk nadaje się do pielęgnacji skóry dzieci. Warto używać tych specjalnego przeznaczenia, odpowiadających potrzebom delikatnej skóry.
Więcej →7 rad na udaną kąpiel niemowlaka
Pierwsza kąpiel noworodka często budzi pewne obawy u młodych rodziców. Dziecko jest malutkie, wydaje się być bardzo delikatne i kruche.
Więcej →Kangurowanie
Najbardziej rozwiniętym zmysłem w chwili narodzin jest zmysł dotyku. Kształtuje się on już na początku życia płodowego.
Więcej →Rola dotyku w rozwoju dziecka
Dotyk to w rozwoju emocjonalnym i fizycznym dziecka zmysł o szczególnym znaczeniu.
Więcej →Blizna po cesarce
Prawie połowa dzieci przychodzi w Polsce na świat poprzez cesarkie cięcie.
Więcej →Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży
Za przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży zazwyczaj odpowiedzialne są szalejące hormony.
Więcej →Rozstępy w ciąży
Rozstępy to problem, który bardzo często dotyka kobiety w ciąży. Jak można zapobiegać ich powstawaniu
Więcej →Jak dbać o skórę w ciąży?
Ciąża to bardzo wyjątkowy czas dla kobiety. Zmienia się jej całe życie. Zmiany dotyczą również ciała i jego wyglądu, a w szczególności skóry.
Więcej →Rozwój płodu
Najbardziej dynamicznym i fascynującym okresem w rozwoju człowieka jest czas życia płodowego. Z połączenia zaledwie dwóch komórek w ciągu dziewięciu...
Więcej →Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży
W czasie ciąży przyszła mama może i powinna dbać o urodę. Szczególnie, że skóra, włosy i paznokcie mają teraz specjalne potrzeby.
Więcej →Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej
W czasie ciąży w organizmie kobiety i jego funkcjonowaniu dochodzi do wielu zmian.
Więcej →7 filarów rodzicielstwa bliskości
Rodzicielstwo bliskości to propozycja dla rodziców, którzy chcą wychować swoje dziecko na człowieka szczęśliwego, wrażliwego, umiejącego dbać o siebie i innych ludzi.
Więcej →Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?
Doula (czytaj: dula) to kobieta, która z racji swojego macierzyńskiego doświadczenia, ale także wykształcenia i możliwej certyfikacji potrafi...
Więcej →Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie
Połóg to okres po porodzie, trwający około 6 tygodni, w czasie którego organizm świeżo upieczonej mamy wraca stopniowo do formy sprzed ciąży.
Więcej →Wyprawka do szpitala
Na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu warto już zacząć szykować torbę z rzeczami do szpitala.
Więcej →Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, na które należy się stopniowo przygotować.
Więcej →Sposoby na odparzenia
Odparzenia skóry pod pieluszką czyli tzw. pieluszkowe zapalenie skóry to częsta dolegliwość niemowląt.
Więcej →AZS u niemowląt i dzieci
Atopowe zapalenie skóry, to jedna z najczęstszych i najbardziej uciążliwych, alergicznych przypadłości skórnych dzieci.
Więcej →Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt
Skóra dzieci rozwija się do 3 roku życia, kiedy to zaczyna być podobna do dorosłej.
Więcej →Sucha skóra u noworodków i niemowląt
Skóra noworodków i niemowląt zwykle boryka się z wieloma problemami, m.in. ciemieniuchą, potówkami, zmianami łojotokowymi czy trądzikiem noworodkowym.
Więcej →Kąpiel noworodka – jak często i w czym?
Kąpiel noworodka to wyzwanie zarówno dla rodziców jak i samego maluszka.
Więcej →Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?
Ciemieniucha u dziecka pojawia się zazwyczaj przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia.
Więcej →Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?
Szacuje się, że łagodne zmiany skórne w postaci prosaków mogą dotykać nawet 50 proc. niemowląt.
Więcej →Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?
Emolienty to preparaty szczególnie polecane w przypadku pielęgnacji skóry atopowej a także delikatnej skóry dzieci.
Więcej →Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna, jedna z najczęściej występujących, a przy tym jedna z najbardziej uciążliwych.
Więcej →Problemy skóry dojrzałej
Skóra z wiekiem zaczyna się zmieniać. Pojawiają się na niej zmarszczki, wiotczeje, robi się cieńsza i nadmiernie sucha.
Więcej →Masaż klasyczny
Masaż należy do najstarszych zabiegów terapeutycznych, stosowany był już w starożytności jako uzupełnienie obrządków religijnych, a w Indiach i Chinach...
Więcej →Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach
Skóra to ważny atrybut naszego wyglądu. Jeśli jest zadbana odmładza nas i świadczy o zdrowiu całego organizmu.
Więcej →Pielęgnacja skóry dojrzałej
Pod wpływem czynników, tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych, skóra z wiekiem zaczyna się starzeć. Proces ten rozpoczyna się już około 25. roku życia.
Więcej →Egzema - objawy i sposoby leczenia
Egzema (wyprysk) to zmiany skórne o charakterze przewlekłym.
Więcej →Antidotum na zimowe dolegliwości
Korzystanie z właściwości emolientów jest szczególnie ważne w okresie zimowym sprzyjającym problemom ze skórą.
Więcej →Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli
Swędzenie skóry po kąpieli może być wynikiem jej nadmiernego przesuszenia lub oznaką choroby.
Więcej →Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu
Alantoina to substancja chemiczna, która łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia, egzemy czy nadwrażliwą skórę.
Więcej →Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny
Pękająca skóra na dłoniach może pojawiać się zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie, na palcach, opuszkach, pomiędzy palcami.
Więcej →Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby
Powinno się dbać nie tylko o dobrą kondycję i zdrowie włosów, ale także o nawilżenie skóry głowy.
Więcej →Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce
Olej canola pozyskiwany jest z odmiany rzepaku, cechującej się najwyższą jakością.
Więcej →Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty
Masaż twarzy nie tylko poprawi wygląd i kondycję cery, ale dodatkowo rozluźni mięśnie i przyniesie ukojenie.
Więcej →Sucha skóra – na twarzy, nogach i dłoniach. Co robić?
Sucha skóra to nie tylko problem estetyczny, ale również dokuczliwe dolegliwości i zaburzenia jej funkcji.
Więcej →Kobido – na czym polega japoński masaż twarzy?
Kobido to japoński masaż twarzy nazywany niechirurgicznym liftingiem.
Więcej →NNKT – co oznacza skrót i gdzie występują?
NNKT to grupa tłuszczów, które nie są syntetyzowane przez ludzki organizm, muszą zatem być mu dostarczane z zewnątrz.
Więcej →Kwasy omega-3-6-9 - jakie mają działanie i gdzie występują?
Kwasy omega-3-6-9 mają dobroczynny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, zaś ich niedobór może doprowadzić m.in. do różnego rodzaju zmian skórnych.
Więcej →Balsam nawilżający - do twarzy i ciała. Jaki wybrać?
Balsam nawilżający to jeden z najczęściej wybieranych kosmetyków do pielęgnacji ciała, ale także twarzy.
Więcej →Jak dbać o skórę? Twarzy i ciała
Jak dbać o skórę? Czy poszczególne partie ciała wymagają innej pielęgnacji?
Więcej →Suche łokcie - przyczyny. Co na wysuszone?
Sprawdź, jak pielęgnować skórę na łokciach oraz brak jakich witamin może manifestować się przesuszeniem naskórka.
Więcej →Funkcje skóry – jaką rolę pełni skóra?
Skóra jest nie tylko największym organem ludzkiego organizmu, ale też jednym z najważniejszych. Jakie funkcje pełni skóra?
Więcej →Jak ujędrnić skórę? Na brzuchu, twarzy i udach
Sprawdź, jak ujędrnić skórę oraz po jakie kosmetyki warto sięgnąć, aby nadać skórze sprężystości.
Więcej →Cera wrażliwa – jak ją pielęgnować?
Co robić, by przynieść ulgę kapryśnej skórze? Jak pielęgnować ją na co dzień?
Więcej →Mycie twarzy – jak i czym? Etapy
Jak myć twarz, by jej skóra była odpowiednio oczyszczona, nawilżona i odżywiona?
Więcej →Sucha skóra głowy - co stosować i czym nawilżać?
Sprawdź, po czym rozpoznać, że skóra głowy jest przesuszona oraz co stosować, aby przywrócić jej nawilżenie.
Więcej →Podrażnienia po depilacji - jak się golić? Sposoby
Sprawdź, jak objawiają się podrażnienia po depilacji, jak powstają i jak można sobie z nimi radzić.
Więcej →Poznaj produkty Eloderm
Eloderm balsam nawilżający 400 ml
Balsam do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Redukuje napięcie i swędzenie skóry, zapobiega nawrotom suchości.
Zobacz produkt →Eloderm balsam do ciała 200 ml
Balsam do ciała do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Dogłębnie nawilża i natłuszcza nawet nadmiernie suchą skórę.
Zobacz produkt →Eloderm krem 75 ml
Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, np. twarzy, zgięć kolanowych.
Zobacz produkt →Eloderm krem aktywny 75 ml
Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej na czynniki zewnętrzne. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, w tym twarzy. Dzięki zawartości tokoferoli (wit. E) i fitosteroli działa łagodząco i przeciwzapalnie.
Zobacz produkt →Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml
Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje, nawilża i natłuszcza nadmiernie suchą skórę.
Zobacz produkt →Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml
Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Emulsja jednocześnie myje i pielęgnuje skórę.
Zobacz produkt →Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml
Żel do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Żel delikatnie myje włosy i ciało bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry.
Zobacz produkt →Eloderm żel do mycia 200 ml
Żel do mycia do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża nawet nadwrażliwą skórę.
Zobacz produkt →Eloderm szampon 200 ml
Szampon do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża skórę głowy i włosy.
Zobacz produkt →