Sucha skóra i problemy skórne
Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby
Powinno się dbać nie tylko o dobrą kondycję i zdrowie włosów, ale także o nawilżenie skóry głowy. Jak i czym nawilżyć skórę skalpu? Które preparaty są bezpieczne? W artykule znajdują się odpowiedzi na te i inne pytania.
Sucha skóry głowy
Oprócz dbania o czyste, zdrowe i atrakcyjnie wyglądające włosy warto zatroszczyć się o stan skóry głowy. Jeśli dojdzie do przesuszenia tego rejonu ciała, należy rozpocząć działania, które pozwolą na jak najszybsze pozbycie się tego problemu. Sucha skóra głowy może bowiem wpłynąć na kondycję cebulek włosowych i wygląd włosów.
Jak rozpoznać suchość na skórze skalpu? O trwającym procesie przesuszenia skóry głowy może świadczyć kilka symptomów, takich jak m.in. podrażnienie naskórka, świad skóry głowy, a nawet pieczenie. W konsekwencji może dojść do zaczerwienienia tego obszaru ciała. Dodatkowo może pojawić się także uczucie nieprzyjemnego napięcia skóry. U niektórych osób mogą wystąpić, białe lub żółtawe, suche płaty we włosach, przypominające łupież. W konsekwencji braku podjęcia jakiś kroków zaradczych na pojawiające się alarmujące objawy ze strony skóry, dochodzi do osłabienia włosów, a dalej do ich wypadania, łamliwości, itp.
Za tym procesem może stać wiele czynników, m.in. niedostateczne nawilżanie skalpu lub zupełny brak tego rodzaju pielęgnacji. To, co wpływa na suchą skórę głowy to także zbyt inwazyjna stylizacja włosów, czyli np. częste suszenie ich gorącym strumieniem suszarki, prostowanie prostownicą, stosowanie gorących wałków czy lokówki. Pozytywny wpływ na przesuszoną skórę głowy ma odżywcza i różnorodna dieta oraz właściwe nawodnienie organizmu.
Jak nawilżyć skórę głowy?
Istnieje szeroka gama sprawdzonych sposobów, które podpowiadają jak nawilżyć skórę głowy. Oto najważniejsze z nich:
- odpowiednia pielęgnacja skóry głowy oraz włosów – polega ona m.in. na myciu głowy w letniej wodzie, dokładnym spłukaniu środka myjącego, delikatnym osuszeniu skóry oraz włosów miękkim ręcznikiem, czy osłanianiu głowy przed nadmierną ekspozycją na słońce, mróz oraz wiatr. Warto podkreślić, że ważne jest nie tylko to jak, ale również czym nawilżyć skórę głowy i przeciwdziałać suchości skóry na głowie;
- stosowanie dobrych środków myjących i pielęgnacyjnych do skóry i włosów – chodzi tu przede wszystkim o specjalistyczne kosmetyki nawilżające skórę głowy, dedykowane temu problemowi dermatologicznemu;
- unikanie lub chociaż zminimalizowanie zabiegów stylizacyjnych na włosy, takich jak farbowanie, rozjaśnianie, suszenie gorącym powietrzem suszarki, używanie prostownicy, lokówki, gorących wałków;
- trzymanie się pełnowartościowej diety – nasyconej m.in. witaminami (zwłaszcza A i E), minerałami (szczególnie cynkiem, magnezem i selenem) i nienasyconymi kwasami tłuszczowymi. Powinno się spożywać zatem jak najwięcej warzyw i owoców, tłustych ryb, chudych mięs, pestek dyni. Specjalistka od zdrowego stylu życia i prawidłowej pielęgnacji urody, Margot Hellmiss w książce „Poradnik kosmetyczny” zachęca ponadto do jedzenia świeżego szpinaku, młodej marchwi, cebuli, czosnku, jabłek (koniecznie razem ze skórką) oraz kiełków pszenicy i produktów mlecznych. Z jadłospisu należy wyeliminować natomiast np. cukier, niezdrowe tłuszcze, dobrze też pożegnać się z używkami albo przynajmniej je ograniczyć;
- prawidłowe nawadnianie organizmu, czyli przyjmowanie odpowiedniej ilości wody (zaleca się dzienne spożycie wody w ilości 30ml na każdy kilogram masy ciała).
Szampon nawilżający skórę głowy
Niezwykle ważne w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia skóry są odpowiednie preparaty na suchą skórę głowy, takie jak np. emolienty oraz szampony nawilżające skórę głowy. Te środki powinny być delikatne dla skóry skalpu, pozbawione komponentów zapachowych.
Emolient działa na skórę natłuszczająco i hamuje proces parowania wody z naskórka, likwiduje świąd i szorstkość skóry, a także przywraca jej równowagę fizjologiczną. Natomiast szampon koi, przeciwdziała podrażnieniom, wrażeniu ściągnięcia się i łuszczenia skóry, chroniąc naturalną barierę naskórka.
Jakim składem powinien się wyróżniać specjalistyczny emolient? Dobrze, aby oprócz utrzymywania prawidłowego nawilżenia środek ten zawierał substancje łagodzące, jak panthenol i alantoina, które łagodzą i regenerują skórę. Ponadto powinien się on składać się z odżywczych olejów (takich jak np. olej słonecznikowy, kokosowy, lniany, olej awokado czy z orzechów makadamia), witaminy E, masła shea oraz redukującego swędzenie trójglicerydu kaprylowo-kaprynowego.
Szampon nawilżający skórę głowy bez dodatku SLS powinien zaś bazować na takich komponentach jak: alkiloglicyna, masło shea, aminokwasy pszenicy, L-karnityna oraz alantoina i D-panthenol. Natomiast należy unikać szamponów, które mają w składzie mydło, czy SLS (Sodium Lauryl Sulfate) oraz alkohol, ponieważ składniki te bardzo przesuszają skórę głowy.
Domowe sposoby na nawilżenie skóry głowy
Oprócz profesjonalnych produktów pielęgnujących skórę głowy można podeprzeć się sprawdzonymi metodami wykorzystującymi moc naturalnych składników.
Jakie są domowe sposoby na nawilżenie skóry głowy? Jak zapobiegać występowaniu suchej skóry? Wspomniana wcześniej autorka poleca stosowanie wywaru z pokrzywy. Aby go przyrządzić, trzeba zebrać ok 500 g listków młodej pokrzywy, zalać gorącą wodą i odczekać aż wywar ostygnie. Następnie należy odcedzić zioło, a otrzymanym płynem natrzeć włosy i skórę głowy.
Aggie Mackenzie oraz Emma Mardsen w poradniku „Cudowna moc octu dla domu, zdrowia i urody” zachęcają, aby wykorzystać ocet jabłkowy na suchą skórę głowy. Wcześniej należy go rozcieńczyć wodą i takim roztworem spryskiwać podrażnioną skórę na głowie.
Natomiast w pozycji „Aloes dla zdrowia i urody. Właściwości i zastosowanie terapeutyczne” zaleca się aloes na suchą skórę głowy. Aloes jest łatwo dostępny w drogerii lub aptece. Gotowy produkt wystarczy nanieść na skórę głowy i pozostawić go tam na kilkanaście minut. Następnie powinno się zmyć go z włosów łagodnym preparatem do przesuszonej skóry.
Powiązane artykuły:
Sucha skóra głowy - co stosować i czym nawilżać? >>
Jak dbać o skórę? Twarzy i ciała >>
Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach >>
autorka: Olga Tomaszewska
Konsultacja merytoryczna: lekarz Katarzyna Kulig
Źródła:
1. Hellmiss Margott, Poradnik kosmetyczny, Muza S.A., Warszawa, 1996, ISBN 83-7129-420-4.
2. Treben Maria, Apteka Pana Boga, Warszawa, 1992.
3. Mackenzie Aggie, Mardsen Emma, Cudowna moc octu dla domu, zdrowia i urody, Wydawnictwo Amber, 2019, ISNN 978-83-2417-050-0.
4. Opracowanie zbiorowe, Aloes dla zdrowia i urody. Właściwości i zastosowanie terapeutyczne, Wydawnictwo Jedność, 2018, ISBN 27318171.
Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry
12 powodów, dla których warto stosować emolienty
Emolienty to dermokosmetyki dostępne w aptekach. Mają wiele zalet i świetnie sprawdzają się...
Więcej →Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów
Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki, wykorzystujące w swoim składzie substancje...
Więcej →Stosowanie emolientów u dzieci
Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej – jest delikatna i wrażliwa...
Więcej →6 zalet stosowania emolientów u dzieci
Skóra niemowląt i dzieci jest szczególnie wrażliwa na podrażnienia i uszkodzenia...
Więcej →Emolienty w pielęgnacji niemowlaka
Emolienty to wykorzystywane w kosmetyce składniki, które mają za zadanie natłuścić skórę.
Więcej →6 zastosowań linii emolientów ELODERM
Emolienty mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji skóry.
Więcej →Cudowna moc emolientów
Zdrowa i zadbana skóra świadczy o dobrostanie organizmu. Jej prawidłowe funkcjonowanie...
Więcej →Omega Butter - właściwości i działanie
Sprawdź, jakie ma właściwości, jak działa na skórę, a także w jakich kosmetykach może występować.
Więcej →Fitosterole - czym są i jakie mają działanie?
Stosowanie kosmetyków z fitosterolami wpłynie korzystnie na kondycję skóry.
Więcej →Mocznik w kosmetyce – właściwości i działanie
Mocznik w kosmetyce używany jest przede wszystkim w celach nawilżających. Czym jest i jakie jest jego działanie?
Więcej →Olej kukurydziany – właściwości i zastosowanie w kosmetyce
Jakie to właściwości i jakie preparaty zawierają ten dobroczynny dla skóry składnik?
Więcej →Masło shea - jak stosować? Zastosowanie w kosmetyce
Sprawdź, jak jest pozyskiwane masło karité i co wpływa na jego właściwości. Czy spełni wymagania twojej cery i włosów?
Więcej →Tokoferole – czym są? Zastosowanie w kosmetyce
Czym są, w jakich produktach się znajdują i na czym polega ich skuteczność?
Więcej →Olej makadamia - czym jest i jak działa? Właściwości
Olej makadamia jest dziś cenionym surowcem, szczególnie w świecie kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry.
Więcej →Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie
Na skórze Twojego maluszka pojawiły się krostki? Być może to trądzik noworodkowy i dziecięcy.
Więcej →Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia
Pielęgnacja skóry dziecka to nie lada wyzwanie, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców.
Więcej →Masaż niemowląt
Masaż niemowlęcia nie tylko buduje więź z rodzicami, ale również wpływa pozytywnie na jego rozwój.
Więcej →Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?
Nie każdy kosmetyk nadaje się do pielęgnacji skóry dzieci. Warto używać tych specjalnego przeznaczenia, odpowiadających potrzebom delikatnej skóry.
Więcej →7 rad na udaną kąpiel niemowlaka
Pierwsza kąpiel noworodka często budzi pewne obawy u młodych rodziców. Dziecko jest malutkie, wydaje się być bardzo delikatne i kruche.
Więcej →Kangurowanie
Najbardziej rozwiniętym zmysłem w chwili narodzin jest zmysł dotyku. Kształtuje się on już na początku życia płodowego.
Więcej →Rola dotyku w rozwoju dziecka
Dotyk to w rozwoju emocjonalnym i fizycznym dziecka zmysł o szczególnym znaczeniu.
Więcej →Blizna po cesarce
Prawie połowa dzieci przychodzi w Polsce na świat poprzez cesarkie cięcie.
Więcej →Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży
Za przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży zazwyczaj odpowiedzialne są szalejące hormony.
Więcej →Rozstępy w ciąży
Rozstępy to problem, który bardzo często dotyka kobiety w ciąży. Jak można zapobiegać ich powstawaniu
Więcej →Jak dbać o skórę w ciąży?
Ciąża to bardzo wyjątkowy czas dla kobiety. Zmienia się jej całe życie. Zmiany dotyczą również ciała i jego wyglądu, a w szczególności skóry.
Więcej →Rozwój płodu
Najbardziej dynamicznym i fascynującym okresem w rozwoju człowieka jest czas życia płodowego. Z połączenia zaledwie dwóch komórek w ciągu dziewięciu...
Więcej →Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży
W czasie ciąży przyszła mama może i powinna dbać o urodę. Szczególnie, że skóra, włosy i paznokcie mają teraz specjalne potrzeby.
Więcej →Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej
W czasie ciąży w organizmie kobiety i jego funkcjonowaniu dochodzi do wielu zmian.
Więcej →7 filarów rodzicielstwa bliskości
Rodzicielstwo bliskości to propozycja dla rodziców, którzy chcą wychować swoje dziecko na człowieka szczęśliwego, wrażliwego, umiejącego dbać o siebie i innych ludzi.
Więcej →Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?
Doula (czytaj: dula) to kobieta, która z racji swojego macierzyńskiego doświadczenia, ale także wykształcenia i możliwej certyfikacji potrafi...
Więcej →Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie
Połóg to okres po porodzie, trwający około 6 tygodni, w czasie którego organizm świeżo upieczonej mamy wraca stopniowo do formy sprzed ciąży.
Więcej →Wyprawka do szpitala
Na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu warto już zacząć szykować torbę z rzeczami do szpitala.
Więcej →Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, na które należy się stopniowo przygotować.
Więcej →Sposoby na odparzenia
Odparzenia skóry pod pieluszką czyli tzw. pieluszkowe zapalenie skóry to częsta dolegliwość niemowląt.
Więcej →AZS u niemowląt i dzieci
Atopowe zapalenie skóry, to jedna z najczęstszych i najbardziej uciążliwych, alergicznych przypadłości skórnych dzieci.
Więcej →Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt
Skóra dzieci rozwija się do 3 roku życia, kiedy to zaczyna być podobna do dorosłej.
Więcej →Sucha skóra u noworodków i niemowląt
Skóra noworodków i niemowląt zwykle boryka się z wieloma problemami, m.in. ciemieniuchą, potówkami, zmianami łojotokowymi czy trądzikiem noworodkowym.
Więcej →Kąpiel noworodka – jak często i w czym?
Kąpiel noworodka to wyzwanie zarówno dla rodziców jak i samego maluszka.
Więcej →Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?
Ciemieniucha u dziecka pojawia się zazwyczaj przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia.
Więcej →Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?
Szacuje się, że łagodne zmiany skórne w postaci prosaków mogą dotykać nawet 50 proc. niemowląt.
Więcej →Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?
Emolienty to preparaty szczególnie polecane w przypadku pielęgnacji skóry atopowej a także delikatnej skóry dzieci.
Więcej →Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna, jedna z najczęściej występujących, a przy tym jedna z najbardziej uciążliwych.
Więcej →Problemy skóry dojrzałej
Skóra z wiekiem zaczyna się zmieniać. Pojawiają się na niej zmarszczki, wiotczeje, robi się cieńsza i nadmiernie sucha.
Więcej →Masaż klasyczny
Masaż należy do najstarszych zabiegów terapeutycznych, stosowany był już w starożytności jako uzupełnienie obrządków religijnych, a w Indiach i Chinach...
Więcej →Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach
Skóra to ważny atrybut naszego wyglądu. Jeśli jest zadbana odmładza nas i świadczy o zdrowiu całego organizmu.
Więcej →Pielęgnacja skóry dojrzałej
Pod wpływem czynników, tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych, skóra z wiekiem zaczyna się starzeć. Proces ten rozpoczyna się już około 25. roku życia.
Więcej →Egzema - objawy i sposoby leczenia
Egzema (wyprysk) to zmiany skórne o charakterze przewlekłym.
Więcej →Antidotum na zimowe dolegliwości
Korzystanie z właściwości emolientów jest szczególnie ważne w okresie zimowym sprzyjającym problemom ze skórą.
Więcej →Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli
Swędzenie skóry po kąpieli może być wynikiem jej nadmiernego przesuszenia lub oznaką choroby.
Więcej →Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu
Alantoina to substancja chemiczna, która łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia, egzemy czy nadwrażliwą skórę.
Więcej →Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny
Pękająca skóra na dłoniach może pojawiać się zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie, na palcach, opuszkach, pomiędzy palcami.
Więcej →Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce
Olej canola pozyskiwany jest z odmiany rzepaku, cechującej się najwyższą jakością.
Więcej →Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty
Masaż twarzy nie tylko poprawi wygląd i kondycję cery, ale dodatkowo rozluźni mięśnie i przyniesie ukojenie.
Więcej →Sucha skóra – na twarzy, nogach i dłoniach. Co robić?
Sucha skóra to nie tylko problem estetyczny, ale również dokuczliwe dolegliwości i zaburzenia jej funkcji.
Więcej →Kobido – na czym polega japoński masaż twarzy?
Kobido to japoński masaż twarzy nazywany niechirurgicznym liftingiem.
Więcej →NNKT – co oznacza skrót i gdzie występują?
NNKT to grupa tłuszczów, które nie są syntetyzowane przez ludzki organizm, muszą zatem być mu dostarczane z zewnątrz.
Więcej →Kwasy omega-3-6-9 - jakie mają działanie i gdzie występują?
Kwasy omega-3-6-9 mają dobroczynny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, zaś ich niedobór może doprowadzić m.in. do różnego rodzaju zmian skórnych.
Więcej →Balsam nawilżający - do twarzy i ciała. Jaki wybrać?
Balsam nawilżający to jeden z najczęściej wybieranych kosmetyków do pielęgnacji ciała, ale także twarzy.
Więcej →Jak dbać o skórę? Twarzy i ciała
Jak dbać o skórę? Czy poszczególne partie ciała wymagają innej pielęgnacji?
Więcej →Suche łokcie - przyczyny. Co na wysuszone?
Sprawdź, jak pielęgnować skórę na łokciach oraz brak jakich witamin może manifestować się przesuszeniem naskórka.
Więcej →Funkcje skóry – jaką rolę pełni skóra?
Skóra jest nie tylko największym organem ludzkiego organizmu, ale też jednym z najważniejszych. Jakie funkcje pełni skóra?
Więcej →Jak ujędrnić skórę? Na brzuchu, twarzy i udach
Sprawdź, jak ujędrnić skórę oraz po jakie kosmetyki warto sięgnąć, aby nadać skórze sprężystości.
Więcej →Cera wrażliwa – jak ją pielęgnować?
Co robić, by przynieść ulgę kapryśnej skórze? Jak pielęgnować ją na co dzień?
Więcej →Mycie twarzy – jak i czym? Etapy
Jak myć twarz, by jej skóra była odpowiednio oczyszczona, nawilżona i odżywiona?
Więcej →Sucha skóra głowy - co stosować i czym nawilżać?
Sprawdź, po czym rozpoznać, że skóra głowy jest przesuszona oraz co stosować, aby przywrócić jej nawilżenie.
Więcej →Podrażnienia po depilacji - jak się golić? Sposoby
Sprawdź, jak objawiają się podrażnienia po depilacji, jak powstają i jak można sobie z nimi radzić.
Więcej →Poznaj produkty Eloderm
Eloderm balsam nawilżający 400 ml
Balsam do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Redukuje napięcie i swędzenie skóry, zapobiega nawrotom suchości.
Zobacz produkt →Eloderm balsam do ciała 200 ml
Balsam do ciała do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Dogłębnie nawilża i natłuszcza nawet nadmiernie suchą skórę.
Zobacz produkt →Eloderm krem 75 ml
Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, np. twarzy, zgięć kolanowych.
Zobacz produkt →Eloderm krem aktywny 75 ml
Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej na czynniki zewnętrzne. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, w tym twarzy. Dzięki zawartości tokoferoli (wit. E) i fitosteroli działa łagodząco i przeciwzapalnie.
Zobacz produkt →Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml
Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje, nawilża i natłuszcza nadmiernie suchą skórę.
Zobacz produkt →Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml
Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Emulsja jednocześnie myje i pielęgnuje skórę.
Zobacz produkt →Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml
Żel do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Żel delikatnie myje włosy i ciało bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry.
Zobacz produkt →Eloderm żel do mycia 200 ml
Żel do mycia do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża nawet nadwrażliwą skórę.
Zobacz produkt →Eloderm szampon 200 ml
Szampon do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża skórę głowy i włosy.
Zobacz produkt →