Sucha skóra i problemy skórne
Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna, jedna z najczęściej występujących, a przy tym jedna z najbardziej uciążliwych. Zwykle rozwija się u niemowląt ale może dotknąć również osoby dorosłe.
AZS, inaczej nazywane wypryskiem atopowym, skazą białkową, jest przewlekłą zapalną chorobą skóry. Wykazuje ona charakter nawrotowy, co oznacza, że poza okresami bezobjawowymi, występują zaostrzenia choroby, będące szczególnie uciążliwe dla osoby dotkniętej AZS.
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą o charakterze nawrotowym, z występującymi okresami wyciszenia na przemian z okresami nasilenia, kiedy to objawy stają się szczególnie uciążliwe. Charakteryzuje się nadmierną suchością skóry, podrażnieniami, które mogą prowadzić nawet do ran i nadżerek. Towarzyszy im świąd, którego natężenie zależy od fazy choroby. Często współwystępuje z innymi chorobami alergicznymi takimi jak astma czy katar sienny.
Przyczyny i czynniki ryzyka AZS u dorosłych
AZS ma nie do końca jasne podłoże, uznaje się, że jego geneza jest złożona i wieloczynnikowa. Wiadomo, że wpływ na jego powstanie mogą mieć:
- Czynniki genetyczne - na atopowe zapalenie skóry szczególnie podatne są osoby, których jedno z rodziców (większe znaczenie ma choroba u matki) również dotknięte jest atopią. Jeśli chorują oboje rodzice – ryzyko znacznie wzrasta.
- Płeć - na chorobę częściej zapadają kobiety
- Skażenie środowiska - dużo wyższe wskaźniki zachorowań występują w dużych ośrodkach miejskich, gdzie mamy do czynienia z większym stężeniem zanieczyszczeń, które zaburzają mechanizmy obronne organizmu.
- Czynniki klimatyczne - im wyższa temperatura powietrza tym wyższe ryzyko zaostrzenia się objawów AZS, co niewątpliwie wiąże się z nadmiernym poceniem się skóry. Ciepły klimat wpływa także na różnorodność roślin, które mogą warunkować wzmożoną obecność alergenów w powietrzu, tym samym wzmagając reakcje alergiczne skóry.
- Ekspozycja na drażniące substancje - długotrwałe narażenie na wpływ substancji drażniących i toksycznych np. praca zawodowa powodująca kontakt z detergentami, może osłabić naturalną barierę ochronną skóry.
- Kontakt z alergenami - alergie pokarmowe a także wziewne przyczyniają się do występowania AZS.
- Stres - długotrwały stres, brak snu, traumatyczne wydarzenia w życiu, mogą mieć znaczny wpływ na nasilenie objawów.
Skóra atopowa – objawy
Typowym objawem AZS są stany zapalne skóry, wykazujące charakter nawracający i przewlekły. Równowaga lipidowa skóry jest zachwiana, w wyniku czego skóra traci wodę, a przez to staje się sucha i podrażniona. Pojawiają się zmiany w postaci drobnych wyprysków i krostek, które mają tendencję do złuszczania się. Typowymi miejscami, w których pojawiają się zmiany są zgięcia kolanowe i łokciowe a także twarz (szczególnie okolice oczu)i szyja.
Charakterystyczną cechą zmian atopowym jest pojawiający się wraz z nimi świąd, który potrafi skutecznie uprzykrzyć choremu życie. Taki stan rzeczy, często staje się przyczyną bezsenności oraz wzmożonego stresu, który przekłada się na komfort psychiczny chorego, uniemożliwiając mu normalne funkcjonowanie.
Dorosły a AZS
Do tej pory nie udało się sprecyzować dokładnego wieku, w którym dochodzi do rozwoju atopowego zapalenia skóry. Do zachorowania może dojść zarówno w okresie niemowlęcym jak i w życiu dorosłym. Wiadomo jedynie, że choroba ma przebieg nawrotowy, czyli za okresami remisji pojawiają się okresy zaostrzeń. W AZS wyróżniamy trzy główne fazy w zależności od wieku pacjenta: okres niemowlęcy (do ok. 2 roku życia), dziecięcy oraz młodzieńczy wraz z dorosłym. W stadium dorosłym czasowe zaostrzenia się objawów przeplatają się z okresami remisji choroby.
Zmiany skórne mogą zajmować całą powierzchnię skóry, bądź ograniczać się do konkretnych lokalizacji. Najczęściej zajęta jest skóra twarzy, okolica zgięć łokciowych, okolica podkolanowa oraz grzbietowa powierzchnia rąk i nóg. Z powodu przewlekłego charakteru choroby skóra atopowa ma tendencje do lichenizacji, jest sucha, szorstka, skłonna do zmian zapalnych i powstawania ran. Szczególnie uciążliwy jest w przypadku AZS świąd, który obniża nastrój, prowadzi do bezsenności a co za nią idzie – zmęczenia i poirytowania.
Nasilenie objawów atopowego zapalenia skóry
Jednym z podstawowych czynników wpływających na nasilenie się objawów skórnych są alergie pokarmowe. Nie ustalono do tej pory jednego skutecznego sposobu żywienia chorych z AZS. Uważa się, że każda osoba w sposób indywidualny, często metodą prób i błędów, może wyeliminować produkty wpływające niekorzystnie na kondycję skóry. Wykonywanie testów skórnych nie zawsze jest w pełni wiarygodne i nie daje pełnego obrazu na temat alergenów działających na konkretną osobę.
Nowe pokarmy warto do diety wprowadzać powoli, w kilkudniowych odstępach i obserwować reakcje swojego organizmu. Szczególnie należy zwrócić uwagę na typowe pokarmy alergizujące. Najczęściej uczulają: mleko krowie, białko jaja kurzego, ryby, owoce morza, orzechy, miód, soja, cytrusy, truskawki, kakao. Dieta powinna być oparta o jak najmniej przetworzone produkty, bez polepszaczy, konserwantów, sztucznych dodatków, które mogą negatywnie wpływać na stan skóry pacjenta. Dobrym sposobem wzmacniania organizmu w walce z AZS jest przyjmowanie probiotyków.
AZS ma tendencję do nasilania się zimą i wiosną. Zimą skóra narażona jest na działanie zmiennej temperatury i wilgotności powietrza ( np.wychodzenie z ciepłego pomieszczenia na mróz). Wiosną z kolei, rozpoczyna się pylenie wielu roślin (drzew, traw), a co za tym idzie, w powietrzu pojawiają się alergeny wziewne. Należy pamiętać, że AZS zaostrza się w okresach wzmożonego stresu chorego, zmęczenia, czy bezsenności. Tworzy się swoiste błędne koło: pacjent źle się czuje, dokucza mu świąd, powodujący często kłopoty ze snem. Taki stan rzeczy pogłębia zmęczenie, irytację, a to z kolei zaostrza objawy AZS. Uporczywe swędzenie a także zły stan i wygląd skóry wpływają na niskie samopoczucie chorego.
Zła kondycja psychiczna przyczynia się do zaostrzenia choroby, dlatego pacjent narażony na długotrwałe działanie stresu powinien poszukać porady psychologa.
Leczenie farmakologiczne
Należy pamiętać o tym, że AZS jest chorobą nieuleczalną, jedynie mamy wpływ na łagodzenie jej objawów. Dlatego tak ważna jest codzienna samoobserwacja chorego, odpowiednia dieta, leczenie farmakologiczne (o ile jest konieczne) i cierpliwa pielęgnacja skóry. Jeśli objawy nie są w fazie ostrej i głównym problemem jest świąd skóry, należy przyjmować leki przeciwhistaminowe, oraz pielęgnować skórę emolientami. Gdy w wyniku drapania pojawią się przeczosy, czyli zadrapania, łatwo o nadkażenia i wtedy należy zastosować kurację antybiotykową. Jeśli choroba jest w ostrym stadium lekarz może zalecić preparat sterydowy lub zawierający inhibitory kalcyneuryny. Wszystkie leki powinny być podawane po konsultacji z lekarzem, dobrze byłoby zasięgnąć zarówno opinii alergologa i dermatologa.
Pielęgnacja - emolienty
Leczenie AZS obejmuje odpowiednią pielęgnację preparatami przeznaczonymi do atopowej skóry. Terapia taka powinna być stosowana w fazach zaostrzenia jak i wyciszenia objawów choroby. W przypadku AZS godnymi polecenia są kosmetyki apteczne z serii emolientów. Mają one za zadanie natłuścić skórę, nawilżyć ją a także odbudować uprzednio powstałe uszkodzenia. Emolienty budują warstwę ochronną na skórze, która zapobiega odparowywaniu wody z naskórka, powstrzymuje szkodliwe substancje przed wniknięciem w głąb a także skutecznie natłuszcza, dzięki czemu skóra jest mniej sucha i skłonna do podrażnień, stanów zapalnych a także mniej swędzi. Warto wybierać emolienty, które nie zawierają zbędnych konserwantów – parabenów, barwników, sztucznych aromatów czy spieniaczy, ponieważ mogą one dodatkowo podrażniać i tak delikatną skórę.
Emolienty występują w wygodnej postaci kosmetyków codziennego użycia: płynu do mycia czy emulsji, balsamów, szamponów i kremów. Ich używanie jest bezpieczne, wygodne i skuteczne w walce z AZS. Dzięki nim skóra odbudowuje się, jest miękka, nawilżona i natłuszczona. Ich specjalny skład zawiera substancje uzupełniające niedobory lipidów (wielonienasycone kwasy tłuszczowe np. omega 3-6-9, trójglicerydy) substancje nawilżające (urea, hialuronian sodu, Kompleks NMF) oraz łagodzące podrażnienia (alantoina, D-panthenol). W pielęgnacji skóry z AZS wskazane są krótkie kąpiele w letniej wodzie i mycie się preparatem z emolientem (emulsja lub żel do mycia). Nie zaleca się używania mydeł, które naruszają naturalną warstwę ochronną skóry. Należy pamiętać, że po kąpieli także warto sięgnąć po emolient. Zgodnie z zaleceniami lekarskimi, najskuteczniejsze jest posmarowanie się nimi w ciągu 3 minut od wyjścia z kapieli.
Powiązane artykuły:
Egzema – objawy i sposoby leczenia >>
Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli >>
AZS u niemowląt i dzieci >>
Konsultacja merytoryczna dr Joanna Sałkowska-Wanat, dermatolog
Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry
12 powodów, dla których warto stosować emolienty
Emolienty to dermokosmetyki dostępne w aptekach. Mają wiele zalet i świetnie sprawdzają się...
Więcej →Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów
Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki, wykorzystujące w swoim składzie substancje...
Więcej →Stosowanie emolientów u dzieci
Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej – jest delikatna i wrażliwa...
Więcej →6 zalet stosowania emolientów u dzieci
Skóra niemowląt i dzieci jest szczególnie wrażliwa na podrażnienia i uszkodzenia...
Więcej →Emolienty w pielęgnacji niemowlaka
Emolienty to wykorzystywane w kosmetyce składniki, które mają za zadanie natłuścić skórę.
Więcej →6 zastosowań linii emolientów ELODERM
Emolienty mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji skóry.
Więcej →Cudowna moc emolientów
Zdrowa i zadbana skóra świadczy o dobrostanie organizmu. Jej prawidłowe funkcjonowanie...
Więcej →Omega Butter - właściwości i działanie
Sprawdź, jakie ma właściwości, jak działa na skórę, a także w jakich kosmetykach może występować.
Więcej →Fitosterole - czym są i jakie mają działanie?
Stosowanie kosmetyków z fitosterolami wpłynie korzystnie na kondycję skóry.
Więcej →Mocznik w kosmetyce – właściwości i działanie
Mocznik w kosmetyce używany jest przede wszystkim w celach nawilżających. Czym jest i jakie jest jego działanie?
Więcej →Olej kukurydziany – właściwości i zastosowanie w kosmetyce
Jakie to właściwości i jakie preparaty zawierają ten dobroczynny dla skóry składnik?
Więcej →Masło shea - jak stosować? Zastosowanie w kosmetyce
Sprawdź, jak jest pozyskiwane masło karité i co wpływa na jego właściwości. Czy spełni wymagania twojej cery i włosów?
Więcej →Tokoferole – czym są? Zastosowanie w kosmetyce
Czym są, w jakich produktach się znajdują i na czym polega ich skuteczność?
Więcej →Olej makadamia - czym jest i jak działa? Właściwości
Olej makadamia jest dziś cenionym surowcem, szczególnie w świecie kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry.
Więcej →Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie
Na skórze Twojego maluszka pojawiły się krostki? Być może to trądzik noworodkowy i dziecięcy.
Więcej →Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia
Pielęgnacja skóry dziecka to nie lada wyzwanie, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców.
Więcej →Masaż niemowląt
Masaż niemowlęcia nie tylko buduje więź z rodzicami, ale również wpływa pozytywnie na jego rozwój.
Więcej →Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?
Nie każdy kosmetyk nadaje się do pielęgnacji skóry dzieci. Warto używać tych specjalnego przeznaczenia, odpowiadających potrzebom delikatnej skóry.
Więcej →7 rad na udaną kąpiel niemowlaka
Pierwsza kąpiel noworodka często budzi pewne obawy u młodych rodziców. Dziecko jest malutkie, wydaje się być bardzo delikatne i kruche.
Więcej →Kangurowanie
Najbardziej rozwiniętym zmysłem w chwili narodzin jest zmysł dotyku. Kształtuje się on już na początku życia płodowego.
Więcej →Rola dotyku w rozwoju dziecka
Dotyk to w rozwoju emocjonalnym i fizycznym dziecka zmysł o szczególnym znaczeniu.
Więcej →Blizna po cesarce
Prawie połowa dzieci przychodzi w Polsce na świat poprzez cesarkie cięcie.
Więcej →Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży
Za przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży zazwyczaj odpowiedzialne są szalejące hormony.
Więcej →Rozstępy w ciąży
Rozstępy to problem, który bardzo często dotyka kobiety w ciąży. Jak można zapobiegać ich powstawaniu
Więcej →Jak dbać o skórę w ciąży?
Ciąża to bardzo wyjątkowy czas dla kobiety. Zmienia się jej całe życie. Zmiany dotyczą również ciała i jego wyglądu, a w szczególności skóry.
Więcej →Rozwój płodu
Najbardziej dynamicznym i fascynującym okresem w rozwoju człowieka jest czas życia płodowego. Z połączenia zaledwie dwóch komórek w ciągu dziewięciu...
Więcej →Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży
W czasie ciąży przyszła mama może i powinna dbać o urodę. Szczególnie, że skóra, włosy i paznokcie mają teraz specjalne potrzeby.
Więcej →Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej
W czasie ciąży w organizmie kobiety i jego funkcjonowaniu dochodzi do wielu zmian.
Więcej →7 filarów rodzicielstwa bliskości
Rodzicielstwo bliskości to propozycja dla rodziców, którzy chcą wychować swoje dziecko na człowieka szczęśliwego, wrażliwego, umiejącego dbać o siebie i innych ludzi.
Więcej →Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?
Doula (czytaj: dula) to kobieta, która z racji swojego macierzyńskiego doświadczenia, ale także wykształcenia i możliwej certyfikacji potrafi...
Więcej →Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie
Połóg to okres po porodzie, trwający około 6 tygodni, w czasie którego organizm świeżo upieczonej mamy wraca stopniowo do formy sprzed ciąży.
Więcej →Wyprawka do szpitala
Na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu warto już zacząć szykować torbę z rzeczami do szpitala.
Więcej →Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, na które należy się stopniowo przygotować.
Więcej →Sposoby na odparzenia
Odparzenia skóry pod pieluszką czyli tzw. pieluszkowe zapalenie skóry to częsta dolegliwość niemowląt.
Więcej →AZS u niemowląt i dzieci
Atopowe zapalenie skóry, to jedna z najczęstszych i najbardziej uciążliwych, alergicznych przypadłości skórnych dzieci.
Więcej →Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt
Skóra dzieci rozwija się do 3 roku życia, kiedy to zaczyna być podobna do dorosłej.
Więcej →Sucha skóra u noworodków i niemowląt
Skóra noworodków i niemowląt zwykle boryka się z wieloma problemami, m.in. ciemieniuchą, potówkami, zmianami łojotokowymi czy trądzikiem noworodkowym.
Więcej →Kąpiel noworodka – jak często i w czym?
Kąpiel noworodka to wyzwanie zarówno dla rodziców jak i samego maluszka.
Więcej →Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?
Ciemieniucha u dziecka pojawia się zazwyczaj przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia.
Więcej →Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?
Szacuje się, że łagodne zmiany skórne w postaci prosaków mogą dotykać nawet 50 proc. niemowląt.
Więcej →Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?
Emolienty to preparaty szczególnie polecane w przypadku pielęgnacji skóry atopowej a także delikatnej skóry dzieci.
Więcej →Problemy skóry dojrzałej
Skóra z wiekiem zaczyna się zmieniać. Pojawiają się na niej zmarszczki, wiotczeje, robi się cieńsza i nadmiernie sucha.
Więcej →Masaż klasyczny
Masaż należy do najstarszych zabiegów terapeutycznych, stosowany był już w starożytności jako uzupełnienie obrządków religijnych, a w Indiach i Chinach...
Więcej →Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach
Skóra to ważny atrybut naszego wyglądu. Jeśli jest zadbana odmładza nas i świadczy o zdrowiu całego organizmu.
Więcej →Pielęgnacja skóry dojrzałej
Pod wpływem czynników, tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych, skóra z wiekiem zaczyna się starzeć. Proces ten rozpoczyna się już około 25. roku życia.
Więcej →Egzema - objawy i sposoby leczenia
Egzema (wyprysk) to zmiany skórne o charakterze przewlekłym.
Więcej →Antidotum na zimowe dolegliwości
Korzystanie z właściwości emolientów jest szczególnie ważne w okresie zimowym sprzyjającym problemom ze skórą.
Więcej →Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli
Swędzenie skóry po kąpieli może być wynikiem jej nadmiernego przesuszenia lub oznaką choroby.
Więcej →Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu
Alantoina to substancja chemiczna, która łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia, egzemy czy nadwrażliwą skórę.
Więcej →Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny
Pękająca skóra na dłoniach może pojawiać się zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie, na palcach, opuszkach, pomiędzy palcami.
Więcej →Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby
Powinno się dbać nie tylko o dobrą kondycję i zdrowie włosów, ale także o nawilżenie skóry głowy.
Więcej →Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce
Olej canola pozyskiwany jest z odmiany rzepaku, cechującej się najwyższą jakością.
Więcej →Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty
Masaż twarzy nie tylko poprawi wygląd i kondycję cery, ale dodatkowo rozluźni mięśnie i przyniesie ukojenie.
Więcej →Sucha skóra – na twarzy, nogach i dłoniach. Co robić?
Sucha skóra to nie tylko problem estetyczny, ale również dokuczliwe dolegliwości i zaburzenia jej funkcji.
Więcej →Kobido – na czym polega japoński masaż twarzy?
Kobido to japoński masaż twarzy nazywany niechirurgicznym liftingiem.
Więcej →NNKT – co oznacza skrót i gdzie występują?
NNKT to grupa tłuszczów, które nie są syntetyzowane przez ludzki organizm, muszą zatem być mu dostarczane z zewnątrz.
Więcej →Kwasy omega-3-6-9 - jakie mają działanie i gdzie występują?
Kwasy omega-3-6-9 mają dobroczynny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, zaś ich niedobór może doprowadzić m.in. do różnego rodzaju zmian skórnych.
Więcej →Balsam nawilżający - do twarzy i ciała. Jaki wybrać?
Balsam nawilżający to jeden z najczęściej wybieranych kosmetyków do pielęgnacji ciała, ale także twarzy.
Więcej →Jak dbać o skórę? Twarzy i ciała
Jak dbać o skórę? Czy poszczególne partie ciała wymagają innej pielęgnacji?
Więcej →Suche łokcie - przyczyny. Co na wysuszone?
Sprawdź, jak pielęgnować skórę na łokciach oraz brak jakich witamin może manifestować się przesuszeniem naskórka.
Więcej →Funkcje skóry – jaką rolę pełni skóra?
Skóra jest nie tylko największym organem ludzkiego organizmu, ale też jednym z najważniejszych. Jakie funkcje pełni skóra?
Więcej →Jak ujędrnić skórę? Na brzuchu, twarzy i udach
Sprawdź, jak ujędrnić skórę oraz po jakie kosmetyki warto sięgnąć, aby nadać skórze sprężystości.
Więcej →Cera wrażliwa – jak ją pielęgnować?
Co robić, by przynieść ulgę kapryśnej skórze? Jak pielęgnować ją na co dzień?
Więcej →Mycie twarzy – jak i czym? Etapy
Jak myć twarz, by jej skóra była odpowiednio oczyszczona, nawilżona i odżywiona?
Więcej →Sucha skóra głowy - co stosować i czym nawilżać?
Sprawdź, po czym rozpoznać, że skóra głowy jest przesuszona oraz co stosować, aby przywrócić jej nawilżenie.
Więcej →Podrażnienia po depilacji - jak się golić? Sposoby
Sprawdź, jak objawiają się podrażnienia po depilacji, jak powstają i jak można sobie z nimi radzić.
Więcej →Poznaj produkty Eloderm
Eloderm balsam nawilżający 400 ml
Balsam do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Redukuje napięcie i swędzenie skóry, zapobiega nawrotom suchości.
Zobacz produkt →Eloderm balsam do ciała 200 ml
Balsam do ciała do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Dogłębnie nawilża i natłuszcza nawet nadmiernie suchą skórę.
Zobacz produkt →Eloderm krem 75 ml
Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, np. twarzy, zgięć kolanowych.
Zobacz produkt →Eloderm krem aktywny 75 ml
Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej na czynniki zewnętrzne. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, w tym twarzy. Dzięki zawartości tokoferoli (wit. E) i fitosteroli działa łagodząco i przeciwzapalnie.
Zobacz produkt →Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml
Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje, nawilża i natłuszcza nadmiernie suchą skórę.
Zobacz produkt →Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml
Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Emulsja jednocześnie myje i pielęgnuje skórę.
Zobacz produkt →Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml
Żel do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Żel delikatnie myje włosy i ciało bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry.
Zobacz produkt →Eloderm żel do mycia 200 ml
Żel do mycia do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża nawet nadwrażliwą skórę.
Zobacz produkt →Eloderm szampon 200 ml
Szampon do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża skórę głowy i włosy.
Zobacz produkt →