Pielęgnacja niemowląt

kobieta

Kąpiel noworodka – jak często i w czym?

Kąpiel noworodka to wyzwanie zarówno dla rodziców jak i samego maluszka. Niektóre dzieci lubią wodę i pozytywnie reagują na rozmaite zabiegi pielęgnacyjne, inne boją się, płaczą i wzbraniają. Jak kąpać noworodka, by z jednej strony skutecznie dbać o jego higienę, a z drugiej uprzyjemniać mu chwile spędzone w wanience i oswajać go z wodą.

dziecko z gumową kaczką
kąpiel noworodka

Pierwsza kąpiel noworodka

Pierwsza kąpiel noworodka to jeden z bardziej stresujących momentów dla młodych rodziców. Często zastanawiają się oni, czy będą potrafili wykąpać dziecko, nie powodując u niego dyskomfortu i dbając odpowiednio o jego bardzo jeszcze wrażliwą skórę. Jest to ważny moment, który może zadecydować o tym, czy dziecko polubi kąpiele i czy będzie chętnie poddawać się zabiegom pielęgnacyjnym w pierwszych tygodniach życia. Warto zatem odpowiednio się do tej chwili przygotować, zbierając nie tylko odpowiednie akcesoria i kosmetyki, ale również informacje na temat tego, kiedy, jak i gdzie wykąpać noworodka po raz pierwszy.

Jeszcze kilka lat temu pierwsza kąpiel nowo narodzonego dziecka odbywała się niemal tuż po narodzinach. Dziś coraz częściej odchodzi się od tej praktyki, wstrzymując kąpiel do drugiej czy trzeciej doby życia. Skąd bierze się taka tendencja?

Powodów jej jest kilka:

  • dziecko rodzi się z naturalną barierą ochronną swojej wrażliwej skóry – mazią płodową o właściwościach immunologicznych;
  • noworodek potrzebuje bliskości matki, zabierania dziecka do kąpieli tuż po narodzinach powoduje u niego stres;
  • ciało noworodka ma tendencję do szybkiego wychładzania.

Dlatego kąpiel noworodka w szpitalu to praktyka, od której odchodzi się na rzecz kąpieli po powrocie do domu. Co zrobić, by wszystko się udało? Przede wszystkim warto być dobrze i dokładnie przygotowanym, by uniknąć stresu i przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjnie dość sprawnie. Zbyt długi moment między rozebraniem noworodka i włożeniem go do wody lub między wyjęciem go z wody, a ubraniem może doprowadzić do nadmiernego wychłodzenia.

Aby tego uniknąć, należy:

  • wcześniej przygotować wszystkie potrzebne kosmetyki i akcesoria,
  • przygotować miejsce kąpieli,
  • wyregulować odpowiednią temperaturę wody,
  • naszykować rzeczy niezbędne po kąpieli – ręcznik, kosmetyki pielęgnacyjne, czystą pieluchę, czyste ubranie.

Ponieważ bliskość rodzica w pierwszych dniach życia jest jedną z najważniejszych potrzeb noworodka, wielu rodziców decyduje się na pierwszą kąpiel razem z dzieckiem. Zaleca się przeprowadzanie jej w wannie, w pozycji półleżącej, z dzieckiem ułożonym plecami do brzucha matki lub ojca. Kąpanie noworodka pod prysznicem, w pozycji stojącej może być niebezpieczna, ponieważ mokra skóra dziecka jest śliska i istnieje ryzyko wyślizgnięcia z rąk rodzica.

Kiedy pierwsza kąpiel noworodka przebiega sprawnie, nie powoduje stresu, a wręcz przynosi radość rodzicom, istnieje duża szansa, że dziecko polubi kąpanie, zabiegi pielęgnacyjne, co znacząco ułatwia ich późniejsze przeprowadzanie.

Jak kąpać noworodka?

Najwięcej stresu przysparza młodym rodzicom pierwsza kąpiel ich dziecka, z czasem nabiera się wprawy i pewności, jednak pojawiają się inne pytania dotyczące częstotliwości kąpieli, najlepszej pory, sposobów trzymania itp.

Jakich metod używać, by dziecko w kąpieli było spokojne i chętnie poddawało się wykonywanym przez rodziców zabiegom? Bardzo istotna dla jego komfortu jest technika trzymania. Rodzice często pytają, jak trzymać noworodka do kąpieli, by było mu wygodnie, a oni mogli umyć dokładnie całe jego ciało. Chwyt powinien być przede wszystkim jednocześnie pewny (by dziecko nie wyślizgnęło się ani nie poruszało w niekontrolowany sposób) i delikatny (by nie powodował dyskomfortu). Najlepiej jest chwycić dziecko jedną ręką pod pośladki, drugą pod głowę, a po zanurzeniu w wodzie oprzeć je całe na jednym przedramieniu tak, by głowa znalazła się w okolicy zgięcia łokciowego.

Innym rozwiązaniem może być zakup specjalnej anatomicznej wanienki, która ma odpowiednio uformowany “leżaczek” podtrzymujący plecy oraz pupę dziecka podczas kąpieli, zapobiegając ześlizgnięciu się maluszka zbyt głęboko (jednak pierwsze kąpiele w takiej wanience mogą okazać się trudne, ponieważ noworodek często jest zbyt mały. W późniejszym okresie dają one więcej swobody maluszkowi i dlatego są dobrym rozwiązaniem).

Noworodek powinien być zanurzany w wodzie stopniowo – od stóp, przez nóżki, po plecy i kark. Dzieci, które na wodę reagują niespokojnie, można zanurzać powoli, należy jednak pamiętać, że nie może to trwać zbyt długo, by ciało dziecka nadmiernie się nie wychłodziło.

Mycie noworodka powinno odbywać się delikatnymi, ale zdecydowanymi i sprawnymi ruchami. Daje to maluchowi bardzo istotne dla niego poczucie bezpieczeństwa. Ważne jest również od pierwszych dni oswajanie dziecka z wodą, dlatego ważna jest pewność rodzica. Kiedy mama lub tata boi się zanurzać dziecko, zwilżać jego głowę lub twarz, ono również czuje się niepewnie. Jak wykąpać noworodka, by sprawić mu tym przyjemność? Poza zapewnieniem mu poczucia bezpieczeństwa można pozwolić dziecku na czerpanie własnej radości – delikatne rozchlapywanie wody, dotykanie akcesoriów, bliskość rodziców. W pierwszych dniach lub tygodniach życia dziecka należy uważać na jego niezagojony jeszcze pępek. Kąpiel noworodka z kikutem pępowinowym jest o tyle trudniejsza, że kikuta nie powinno się moczyć. Nieznaczne zachlapanie go wodą nie jest szkodliwe, jednak dłuższe moczenie spowalnia gojenie i zasychanie pozostałości pępowiny.

Częstą wątpliwością rodziców jest także to, o której kąpać noworodka. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, pora dnia ma właściwie niewielkie znaczenie. Ważniejsza od niej jest regularność i trzymanie się stałej pory. To również zwiększa poczucie bezpieczeństwa dziecka i wyznacza mu pewien rytm. Nie jest zalecana kąpiel noworodka po jedzeniu. Rozbieranie, a późniejsze mycie, wycieranie itd. zwiększa ryzyko ulewania. Jedzenie w pierwszych tygodniach życia jest dla dziecka dużym wysiłkiem, po którym powinno poleżeć i odpocząć. Lepiej jest więc, gdy maluch zostaje najpierw wykąpany, a później nakarmiony i po jedzeniu może spokojnie zasnąć.

Akcesoria do kąpieli noworodka

Aby kąpiel dziecka w jego pierwszych tygodniach życia była udana, przyjemna i bezpieczna, niezbędne są niektóre akcesoria. Warto jednak pamiętać, że zbyt duża ich ilość nie jest wskazana, ponieważ może wprowadzić chaos i stać się elementem stresogennym, a w skrajnych przypadkach zmniejszać bezpieczeństwo dziecka (zbyt wiele przedmiotów dookoła może zmniejszyć uwagę rodzica lub przyczynić się do trudnościach z utrzymaniem malucha).

Niemniej jednak bezsprzecznie nieodzowne są:

wanienka dla dziecka – nawet, jeśli rodzice decydują się na wspólne kąpiele z maluchem, mogą zdarzyć się sytuacje, w których dziecko będzie kąpane osobno, a wówczas duża wanna może okazać się niewygodna lub niebezpieczna,

ręcznik dla noworodka – do wycierania nawet najmłodszych dzieci można używać zwykłych ręczników, są jednak specjalne ręczniki dla noworodków, z kapturkiem na jednym rogu – ułatwia on owinięcie dziecka i szybkie zabezpieczenie jego wilgotnej głowy przed wychłodzeniem.

Niekiedy rodzice, zamiast zwykłej wanienki, decydują się kupić wiaderko do kąpieli noworodka. Dziecko kąpie się w nim w pozycji pionowej, więc jest bezpieczne, zapobiega niekontrolowanemu zanurzeniu głowy i zachłyśnięciu. Ponieważ wiaderko jest dość wąskie, dziecko ma w nim ograniczone ruchy, co także zwiększa jego poczucie bezpieczeństwa, jednak nie wszystkie dzieci akceptują tą pozycję do kąpania).

Istnieje też cały szereg akcesoriów uzupełniających, ułatwiających kąpiel i zwiększających jej bezpieczeństwo, jak:

• stojak do wanienki,
• mata antypoślizgowa na dno wanienki,
• uchwyty na kosmetyki,
• termometr do wody,
• kubełek do spłukiwania głowy,
• myjki i gąbki itd.

Niektóre z nich (np. termometr lub stojak) mogą być przydatne już podczas kąpania noworodków, inne sprawdzą się później, do kąpieli dla niemowląt samodzielnie siedzących już w wanience.

Jak często kąpać noworodka?

Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na pytanie, jak często kąpać noworodka.

Istnieją argumenty przemawiające za częstymi, codziennymi kąpielami:

• są formą spędzania czasu z rodzicami – noworodek, którego umiejętności ograniczają się właściwie do podstawowych funkcji życiowych, a zmysł wzroku nie jest jeszcze do końca sprawny, by czuć się bezpiecznie, potrzebuje ciągłej bliskości rodziców. Kąpiel może być dla niego ciekawą formą kontaktu z matką lub ojcem oraz codziennym rytuałem;

• wyciszają dziecko przed snem – noworodek po kąpieli zwykle jest głodny, powinien więc zostać nakarmiony, a zmęczony kąpaniem i jedzeniem, często łatwo zasypia. Dlatego wielu rodziców na pytanie, kiedy kąpać noworodka, odpowiada, że najlepiej wieczorem, by ułatwić mu zasypianie;

• ułatwiają utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny.

Istnieją również argumenty przemawiające za rzadszymi kąpielami:

• nadmierne wysuszanie wrażliwej skóry noworodka po zbyt częstym kontakcie z wodą,

• pozbawianie dziecka jego naturalnej bariery ochronnej.

Co ile kąpać noworodka, by zachować jego odpowiednią higienę, jednocześnie nie szkodząc wrażliwej skórze? Codzienna kąpiel jest konieczna w niektórych sytuacjach, np. kiedy dziecko nadmiernie ulewa lub ma tendencję do powstawania odparzeń. Wówczas utrzymanie skóry w czystości jest szczególnie ważne, zapobiega podrażnieniom lub przyspiesza ich regenerację.

Niekiedy tradycyjną kąpiel w wanience można zastąpić kąpielą noworodka na sucho. Najlepiej jest wykonywać ją, układając dziecko na przewijaku i przemywając jego skórę wacikiem lub np. pieluszką tetrową zwilżoną w ciepłej wodzie. Nie trzeba za każdym razem przemywać całego ciała, ale szczególnie pamiętać o miejscach bardziej narażonych na zabrudzenia (np. pachy, szyja czy miejsce za uszami, gdzie często gromadzi się ulewany pokarm).

W czym kąpać noworodka?

Skóra noworodka jest niezwykle delikatna i ma zupełnie inną strukturę niż skóra dorosłego człowieka. Dojrzewa dopiero około trzeciego roku życia i wówczas nabiera ochronnych właściwości. Wcześniej jest bardzo cienka, pokryta niewielką liczbą włosów i gruczołów potowych. Łatwo przepuszcza na zewnątrz (np. ciepło) oraz wchłania do środka, dlatego tak ważny jest wybór odpowiednich kosmetyków, bezpiecznych dla organizmu dziecka. W czym kąpać noworodka, by zapewnić mu czystość i higienę, jednocześnie dbając o jego bezpieczeństwo? Bardzo istotne jest, by produkt był przeznaczony dla dzieci od 1. dnia ich życia. Warto zwrócić na to uwagę, bez względu na rodzaj wybranego kosmetyku (żel, emulsja czy płyn do kąpieli dla dzieci).

Do kąpania noworodka najwygodniej jest używać kosmetyków w płynie. Może to być emulsja do kąpieli lub żel do mycia ciała i włosów. Kiedy u dziecka nie występują żadne problemy skórne, najlepiej sięgać po produkty do codziennej pielęgnacji o właściwościach myjących i pielęgnujących. Kiedy pojawia się problem suchej skóry, po kąpieli warto użyć preparatu nawilżającego, tzw. emolientu. Sucha skóra jest bardziej skłonna do podrażnień, niekiedy powoduje przykre dolegliwości jak swędzenie czy pieczenie. Te z kolei mogą przyczyniać się do powstawania zadrapań podatnych na nadkażenia bakteryjne. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o odpowiedni poziom jej nawilżenia i tym samym zniwelować ryzyko powstawania poważniejszych problemów. Noworodki ze skórą suchą nie powinny być kąpane codziennie. Lepiej sprawdzi się krótka kąpiel 3 razy w tygodniu, w wodzie o temperaturze bliskiej temperatury ciała, z niewielkim dodatkiem nawilżającego preparatu. Do mycia skóry suchej nie należy używać mydła, ale preparatów o neutralnym pH.

Niekiedy przesuszenie oraz podrażnienia skóry mogą być objawem atopowego zapalenia skóry (AZS). W przypadku zaobserwowania jego symptomów należy skonsultować się z lekarzem (pediatrą, dermatologiem lub alergologiem). Skóra zaatakowana stanem zapalnym wymaga nie tylko leczenia, ale również szczególnej pielęgnacji przyspieszającej regenerację i odbudowę bariery hydro-lipidowej. W tym celu, poza kąpielą w emoliencie ,konieczne może okazać się stosowanie balsamów z emolientami, kilka razy dziennie. Muszą to być jednak odpowiednie emolienty dla noworodków, przeznaczone do stosowania od 1. dnia życia.

Jak one działają?

• pozwalają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia i natłuszczenia
• niwelują swędzenie,
• niwelują podrażnienia,
• odbudowują płaszcz hydrolipidowy skóry,
• chronią przed drażniącym działaniem czynników zewnętrznych

 

Temperatura wody do kąpieli noworodka

Temperatura wody do kąpieli noworodka jest niezwykle ważna, ponieważ jego skóra jest cienka i przepuszczalna. Powoduje to, że dzieci w pierwszych tygodniach życia łatwo ulegają zarówno wychłodzeniu, jak i przegrzaniu. Ponadto delikatny naskórek ma bardzo niską odporność na poparzenia. Należy zatem zadbać, by temperatura kąpieli noworodka przez cały czas jej trwania była zbliżona do temperatury jego ciała. Najlepiej, kiedy kąpanie przebiega sprawnie i trwa na tyle krótko, że woda nie zdąży ostygnąć. Kiedy dziecko lubi się kąpać, wycisza się w wanience i rodzice od czasu do czasu chcą przedłużyć mu tę przyjemność, powinni regularnie kontrolować temperaturę i w razie konieczności dolać do kąpieli ciepłej wody. W jaki sposób najlepiej sprawdzać, ile stopni ma woda? Można użyć do tego specjalnego, bezpiecznego termometru do kąpieli lub ocenić samemu, zanurzając w niej łokieć. Używając termometru, warto zadbać, by miał on przyjazny dla dziecka kształt (bez kanciastych krawędzi) i nie przeszkadzał podczas mycia. Często termometry takie pokazują, ile stopni ma mieć woda do kąpieli noworodka, posiadając przy słupku specjalne oznaczenie. Ułatwia to stałą kontrolę temperatury.

dziecko w białym ręczniku

W przypadku skóry suchej zaleca się kąpiel w delikatnie chłodniejszej wodzie, ponieważ ciepła ma właściwości silniej przesuszające i może pogłębić problem. Jak wówczas zapobiec wychłodzeniu organizmu dziecka? Należy zadbać, by kąpanie przebiegło sprawnie i trwało jak najkrócej, przygotowując wszystko wcześniej. Warto też maksymalnie skrócić czas od momentu rozebrania dziecka do zanurzenia go w wodzie i później – od momentu wyjęcia go z wanienki do ubrania z powrotem. Szybka kąpiel i sprawnie przeprowadzone zabiegi pielęgnacyjne nie powinny spowodować wyziębienia, nawet jeśli woda jest nieco chłodniejsza.

Cudzysłów Cudzysłów

Autor: Justyna Gabrysiak-Kula
Konsultacja merytoryczna: lekarz pediatra Joanna Kosielska

Bibliografia:
● Noworodek i jego rodzina. Praktyka położnicza, pod red. H. Lumsden, D. Holmes, Warszawa, 2011
● http://www.pielegniarstwo.ump.edu.pl/uploads/2018/1/71_1_67_2018.pdf

Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry

12 powodów, dla których warto stosować emolienty

12 powodów, dla których warto stosować emolienty

Emolienty to dermokosmetyki dostępne w aptekach. Mają wiele zalet i świetnie sprawdzają się...

Więcej →
Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów

Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów

Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki, wykorzystujące w swoim składzie substancje...

Więcej →
Stosowanie emolientów u dzieci

Stosowanie emolientów u dzieci

Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej – jest delikatna i wrażliwa...

Więcej →
6 zalet stosowania emolientów u dzieci

6 zalet stosowania emolientów u dzieci

Skóra niemowląt i dzieci jest szczególnie wrażliwa na podrażnienia i uszkodzenia...

Więcej →
Emolienty w pielęgnacji niemowlaka

Emolienty w pielęgnacji niemowlaka

Emolienty to wykorzystywane w kosmetyce składniki, które mają za zadanie natłuścić skórę.

Więcej →
6 zastosowań linii emolientów ELODERM

6 zastosowań linii emolientów ELODERM

Emolienty mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji skóry.

Więcej →
Cudowna moc emolientów

Cudowna moc emolientów

Zdrowa i zadbana skóra świadczy o dobrostanie organizmu. Jej prawidłowe funkcjonowanie...

Więcej →
Omega Butter - właściwości i działanie

Omega Butter - właściwości i działanie

Sprawdź, jakie ma właściwości, jak działa na skórę, a także w jakich kosmetykach może występować.

Więcej →
Fitosterole - czym są i jakie mają działanie?

Fitosterole - czym są i jakie mają działanie?

Stosowanie kosmetyków z fitosterolami wpłynie korzystnie na kondycję skóry.

Więcej →
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie

Na skórze Twojego maluszka pojawiły się krostki? Być może to trądzik noworodkowy i dziecięcy.

Więcej →
Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia

Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia

Pielęgnacja skóry dziecka to nie lada wyzwanie, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców.

Więcej →
Masaż niemowląt

Masaż niemowląt

Masaż niemowlęcia nie tylko buduje więź z rodzicami, ale również wpływa pozytywnie na jego rozwój.

Więcej →
Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Nie każdy kosmetyk nadaje się do pielęgnacji skóry dzieci. Warto używać tych specjalnego przeznaczenia, odpowiadających potrzebom delikatnej skóry.

Więcej →
7 rad na udaną kąpiel niemowlaka

7 rad na udaną kąpiel niemowlaka

Pierwsza kąpiel noworodka często budzi pewne obawy u młodych rodziców. Dziecko jest malutkie, wydaje się być bardzo delikatne i kruche.

Więcej →
Kangurowanie

Kangurowanie

Najbardziej rozwiniętym zmysłem w chwili narodzin jest zmysł dotyku. Kształtuje się on już na początku życia płodowego.

Więcej →
Rola dotyku w rozwoju dziecka

Rola dotyku w rozwoju dziecka

Dotyk to w rozwoju emocjonalnym i fizycznym dziecka zmysł o szczególnym znaczeniu.

Więcej →
Blizna po cesarce

Blizna po cesarce

Prawie połowa dzieci przychodzi w Polsce na świat poprzez cesarkie cięcie.

Więcej →
Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży

Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży

Za przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży zazwyczaj odpowiedzialne są szalejące hormony.

Więcej →
Rozstępy w ciąży

Rozstępy w ciąży

Rozstępy to problem, który bardzo często dotyka kobiety w ciąży. Jak można zapobiegać ich powstawaniu

Więcej →
Jak dbać o skórę w ciąży?

Jak dbać o skórę w ciąży?

Ciąża to bardzo wyjątkowy czas dla kobiety. Zmienia się jej całe życie. Zmiany dotyczą również ciała i jego wyglądu, a w szczególności skóry.

Więcej →
Rozwój płodu

Rozwój płodu

Najbardziej dynamicznym i fascynującym okresem w rozwoju człowieka jest czas życia płodowego. Z połączenia zaledwie dwóch komórek w ciągu dziewięciu...

Więcej →
Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży

Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży

W czasie ciąży przyszła mama może i powinna dbać o urodę. Szczególnie, że skóra, włosy i paznokcie mają teraz specjalne potrzeby.

Więcej →
Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej

Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej

W czasie ciąży w organizmie kobiety i jego funkcjonowaniu dochodzi do wielu zmian.

Więcej →
7 filarów rodzicielstwa bliskości

7 filarów rodzicielstwa bliskości

Rodzicielstwo bliskości to propozycja dla rodziców, którzy chcą wychować swoje dziecko na człowieka szczęśliwego, wrażliwego, umiejącego dbać o siebie i innych ludzi.

Więcej →
Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?

Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?

Doula (czytaj: dula) to kobieta, która z racji swojego macierzyńskiego doświadczenia, ale także wykształcenia i możliwej certyfikacji potrafi...

Więcej →
Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie

Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie

Połóg to okres po porodzie, trwający około 6 tygodni, w czasie którego organizm świeżo upieczonej mamy wraca stopniowo do formy sprzed ciąży.

Więcej →
Wyprawka do szpitala

Wyprawka do szpitala

Na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu warto już zacząć szykować torbę z rzeczami do szpitala.

Więcej →
Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży

Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, na które należy się stopniowo przygotować.

Więcej →
Sposoby na odparzenia

Sposoby na odparzenia

Odparzenia skóry pod pieluszką czyli tzw. pieluszkowe zapalenie skóry to częsta dolegliwość niemowląt.

Więcej →
AZS u niemowląt i dzieci

AZS u niemowląt i dzieci

Atopowe zapalenie skóry, to jedna z najczęstszych i najbardziej uciążliwych, alergicznych przypadłości skórnych dzieci.

Więcej →
Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt

Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt

Skóra dzieci rozwija się do 3 roku życia, kiedy to zaczyna być podobna do dorosłej.

Więcej →
Sucha skóra u noworodków i niemowląt

Sucha skóra u noworodków i niemowląt

Skóra noworodków i niemowląt zwykle boryka się z wieloma problemami, m.in. ciemieniuchą, potówkami, zmianami łojotokowymi czy trądzikiem noworodkowym.

Więcej →
Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?

Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?

Ciemieniucha u dziecka pojawia się zazwyczaj przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia.

Więcej →
Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?

Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?

Szacuje się, że łagodne zmiany skórne w postaci prosaków mogą dotykać nawet 50 proc. niemowląt.

Więcej →
Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?

Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?

Emolienty to preparaty szczególnie polecane w przypadku pielęgnacji skóry atopowej a także delikatnej skóry dzieci.

Więcej →
Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty

Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna, jedna z najczęściej występujących, a przy tym jedna z najbardziej uciążliwych.

Więcej →
Problemy skóry dojrzałej

Problemy skóry dojrzałej

Skóra z wiekiem zaczyna się zmieniać. Pojawiają się na niej zmarszczki, wiotczeje, robi się cieńsza i nadmiernie sucha.

Więcej →
Masaż klasyczny

Masaż klasyczny

Masaż należy do najstarszych zabiegów terapeutycznych, stosowany był już w starożytności jako uzupełnienie obrządków religijnych, a w Indiach i Chinach...

Więcej →
Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach

Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach

Skóra to ważny atrybut naszego wyglądu. Jeśli jest zadbana odmładza nas i świadczy o zdrowiu całego organizmu.

Więcej →
Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pod wpływem czynników, tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych, skóra z wiekiem zaczyna się starzeć. Proces ten rozpoczyna się już około 25. roku życia.

Więcej →
Egzema - objawy i sposoby leczenia

Egzema - objawy i sposoby leczenia

Egzema (wyprysk) to zmiany skórne o charakterze przewlekłym.

Więcej →
Antidotum na zimowe dolegliwości

Antidotum na zimowe dolegliwości

Korzystanie z właściwości emolientów jest szczególnie ważne w okresie zimowym sprzyjającym problemom ze skórą.

Więcej →
Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli

Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli

Swędzenie skóry po kąpieli może być wynikiem jej nadmiernego przesuszenia lub oznaką choroby.

Więcej →
Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu

Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu

Alantoina to substancja chemiczna, która łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia, egzemy czy nadwrażliwą skórę.

Więcej →
Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny

Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny

Pękająca skóra na dłoniach może pojawiać się zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie, na palcach, opuszkach, pomiędzy palcami.

Więcej →
Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby

Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby

Powinno się dbać nie tylko o dobrą kondycję i zdrowie włosów, ale także o nawilżenie skóry głowy.

Więcej →
Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce

Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce

Olej canola pozyskiwany jest z odmiany rzepaku, cechującej się najwyższą jakością.

Więcej →
Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty

Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty

Masaż twarzy nie tylko poprawi wygląd i kondycję cery, ale dodatkowo rozluźni mięśnie i przyniesie ukojenie.

Więcej →
Sucha skóra – na twarzy, nogach i dłoniach. Co robić?

Sucha skóra – na twarzy, nogach i dłoniach. Co robić?

Sucha skóra to nie tylko problem estetyczny, ale również dokuczliwe dolegliwości i zaburzenia jej funkcji.

Więcej →
Kobido – na czym polega japoński masaż twarzy?

Kobido – na czym polega japoński masaż twarzy?

Kobido to japoński masaż twarzy nazywany niechirurgicznym liftingiem.

Więcej →
NNKT – co oznacza skrót i gdzie występują?

NNKT – co oznacza skrót i gdzie występują?

NNKT to grupa tłuszczów, które nie są syntetyzowane przez ludzki organizm, muszą zatem być mu dostarczane z zewnątrz.

Więcej →
Kwasy omega-3-6-9 - jakie mają działanie i gdzie występują?

Kwasy omega-3-6-9 - jakie mają działanie i gdzie występują?

Kwasy omega-3-6-9 mają dobroczynny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, zaś ich niedobór może doprowadzić m.in. do różnego rodzaju zmian skórnych.

Więcej →
Balsam nawilżający - do twarzy i ciała. Jaki wybrać?

Balsam nawilżający - do twarzy i ciała. Jaki wybrać?

Balsam nawilżający to jeden z najczęściej wybieranych kosmetyków do pielęgnacji ciała, ale także twarzy.

Więcej →
Jak dbać o skórę? Twarzy i ciała

Jak dbać o skórę? Twarzy i ciała

Jak dbać o skórę? Czy poszczególne partie ciała wymagają innej pielęgnacji?

Więcej →

Poznaj produkty Eloderm

Eloderm balsam nawilżający 400 ml

Eloderm balsam nawilżający 400 ml

Balsam do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Redukuje napięcie i swędzenie skóry, zapobiega nawrotom suchości.

Zobacz produkt →
Eloderm balsam do ciała 200 ml

Eloderm balsam do ciała 200 ml

Balsam do ciała do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Dogłębnie nawilża i natłuszcza nawet nadmiernie suchą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm krem 75 ml

Eloderm krem 75 ml

Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, np. twarzy, zgięć kolanowych.

Zobacz produkt →
Eloderm krem aktywny 75 ml

Eloderm krem aktywny 75 ml

Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej na czynniki zewnętrzne. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, w tym twarzy. Dzięki zawartości tokoferoli (wit. E) i fitosteroli działa łagodząco i przeciwzapalnie.

Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml

Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml

Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje, nawilża i natłuszcza nadmiernie suchą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml

Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml

Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Emulsja jednocześnie myje i pielęgnuje skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml

Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml

Żel do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Żel delikatnie myje włosy i ciało bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry.

Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia 200 ml

Eloderm żel do mycia 200 ml

Żel do mycia do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża nawet nadwrażliwą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm szampon 200 ml

Eloderm szampon 200 ml

Szampon do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża skórę głowy i włosy.

Zobacz produkt →