Pielęgnacja niemowląt

kobieta

Ciemieniucha u dziecka - jak wygląda i jak się pozbyć?

Ciemieniucha u dziecka pojawia się zazwyczaj przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia. Tworzą ją zaschnięte resztki łoju i złuszczonego naskórka. Zobacz, jak wygląda ciemieniucha. Dowiedz się, czy jest groźna dla zdrowia twojego malucha. Przeczytaj, jak można się jej pozbyć.

ciemieniucha u dziecka
mama czesząca włosy dziecku

Co to jest ciemieniucha?

Początki ciemieniuchy są charakterystyczne. W pierwszej kolejności w okolicy tak zwanego ciemiączka pojawia się jasnożółty nalot. W kolejnych tygodniach ciemieniucha na głowie przyjmuje postać rumieniowo-złuszczających zmian, pokrytych żółtą łuską, w odcieniu od jasnego, aż po ciemny (złocisty, miodowy). Kolor w dużej mierze zależy od nasilenia łojotoku – im większe, tym bardziej wyrazista barwa.

Wierzchnią skorupę tworzą resztki zaschniętego łoju oraz złuszczonego naskórka. Może być ona tłusta, ale też silnie wysuszona. Może mieć nieprzyjemną, choć niezbyt intensywną woń. Żółte łuski na głowie dziecka występują w skupiskach – kilku pojedynczych lub tworzących zwartą całość. W szczególności koncentrują się one na skórze owłosionej, u szczytu głowy, od ciemiączka w tył. Nie jest to jednak regułą. Często też obserwowane są zmiany w postaci żółtych łusek na brwiach, czole oraz za uszami, w okolicy skrzydełek nosa.

Inną, choć wcale nierzadką lokalizacją łojotokowego zapalenia skóry , jest tzw. okolica pieluszkowa, czyli okolica krocza, zgięcia kończyn górnych i dolnych (fałdy), okolica szyi. Podobnie jak na głowie, występuje tam dużo gruczołów łojowych, silna jest też tendencja do przegrzewania i zawilgocenia.

W odróżnieniu od łupieżu, który może być efektem łojotokowego zapalenia skóry u starszych dzieci i dorosłych, ciemieniucha nie sypie się głowy, lecz ściśle przywiera do jej powierzchni. W przypadku mechanicznego, siłowego usuwania jej fragmentów (co jest stanowczo niewskazane), na skórze pojawić się mogą widoczne nadżerki.

Ciemieniucha u noworodka

W większości przypadków ciemieniucha pojawia się do końca trzeciego miesiąca życia, z reguły między drugim a dziesiątym tygodniem po narodzinach. Taki rozwój schorzenia jest typowy i naturalny. Ciemieniucha u noworodka oraz niemowlaka z reguły nie jest niebezpieczna. Warto podkreślić, że choroba ma charakter samoograniczający. Uważa się, że niemowlęce łojotokowe zapalenie skóry powinno ustąpić do przed ukończeniem 1. roku, a w trudniejszych przypadkach – do 18 miesiąca życia.

Nie jest wymagane jego leczenie, niezbędna jednak jest codzienna pielęgnacja. Stosowane zabiegi pozwolą zachować skórę w dobrej kondycji, będą zapobiegać sklejaniu i plątaniu włosków, a także ograniczać ryzyko ewentualnych problemów zdrowotnych w przyszłości. Stosując dobrze dobrane preparaty do pielęgnacji oraz przestrzegając podstawowych zasad postępowania, można ciemieniuchę wydatnie ograniczyć bądź całkowicie usunąć w ciągu 2-3 miesięcy. Natomiast w przypadku nieustępujących objawów, powstania stanu zapalnego, nadkażenia lub pogorszenia się stanu skóry konieczna jest konsultacja lekarska.

Ciemieniucha u starszych dzieci

Utrzymująca się ciemieniucha u 2-latka, 3-latka, a nawet dziecka starszego, w odróżnieniu od niemowlęcej, stanowi poważniejszy problem i może być symptomem wskazującym na rozwój innych schorzeń. Bezpośrednią przyczyną utrwalonej bądź nawracającej ciemieniuchy jest nadaktywność gruczołów łojowych, zazwyczaj determinowana przez różnego typu zaburzenia hormonalne, ale nie tylko.

Inną potencjalną przyczyną utrzymywania się ciemieniuchy u starszych dzieci jest używanie niewłaściwych kosmetyków do codziennej pielęgnacji.

Uwaga: nawracająca ciemieniucha u starszych dzieci, zwłaszcza jeśli towarzyszą jej inne schorzenia lub dojdzie do infekcji, może powodować świąd, a nawet lekką bolesność. Zmiany skórne mogą sączyć. Taka sytuacja powinna skłonić to niezwłocznej konsultacji lekarskiej.

Jak pozbyć się ciemieniuchy?

Ciemieniucha u noworodków i niemowląt stanowi stan niemal fizjologiczny, nie jest więc wynikiem zaniedbań higienicznych. Nie mniej, w przypadku jej wystąpienia, należy podjąć intensywne zabiegi pielęgnacyjne. Ciemieniuchę powinno się systematycznie, na bieżąco usuwać. Choć prawdopodobnie zaniknie ona samoistnie w ciągu kilku miesięcy, w miarę możliwości nie powinno się dopuszczać do tego, by w między czasie główkę dziecka spowijała twarda, zbita i rozległa skorupa.

Jak usunąć ciemieniuchę? Podstawą jest założenie, iż nie należy tego czynić „na sucho”. Niedozwolone jest zeskrobywanie paznokciem, czy siłowe wyczesywanie ostrym grzebieniem bez uprzedniego przygotowania. W ten sposób można doprowadzić do powstania ran na główce dziecka, natomiast efekt terapeutyczny będzie znikomy.

Zalegające na skórze łuski w pierwszej kolejności zmiękcza się. W jaki sposób? Co na ciemieniuchę u niemowlaka sprawdza się najlepiej? Przede wszystkim poleca się stosowanie specjalistycznych preparatów, zawierających między innymi emolienty, czyli substancje nawilżające i natłuszczające. Skutecznie zmiękczają one fragmenty zaschniętego łoju i naskórka oraz ułatwiają ich bezproblemowe odchodzenie od skóry. Tego typu preparat na ciemieniuchę najlepiej jest nałożyć na mokro – idealnie do tego celu nadają się emulsje do kąpieli, przeznaczone dla dzieci już od pierwszego roku życia.

Dopiero w drugiej kolejności można przystąpić do wyczesywania łusek. Szczotka na ciemieniuchę powinna być wykonana z bardzo miękkiego włosia. Nie używa się szczotek twardych, ani tym bardziej grzebieni. Zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać „pod włos”, delikatnymi, ale stanowczymi ruchami. Po wyczesaniu ciemieniuchy, główkę warto ponownie umyć z zalegających pozostałości. Idealnie do tego celu nadaje się szampon z emolientem, nawilżający, pielęgnujący i odbudowujący naturalną warstwę ochronną naskórka.

Odpowiednia pielęgnacja ciemieniuchy w większości przypadków jest wystarczającym remedium. Aczkolwiek należy pamiętać, iż w niektórych przypadkach niezbędna jest konsultacja lekarska i wdrożenie profesjonalnego leczenia. Wskazaniem są:

  • podejrzenie zakażenia drożdżakowego;
  • uogólnienie choroby – rozprzestrzenienie się czepca kołyskowego poza typowe obszary jego występowania, to jest poza twarzoczaszkę i okolicę pieluszkową;
  • utrzymywanie się lub nawracające epizody występowania ciemieniuchy u dzieci powyżej 12 miesiąca życia;

Domowe sposoby na ciemieniuchę

Przed planowanym szczotkowaniem ciemieniuchę można zmiękczać także domowymi sposobami, używając do tego celu produktów o właściwościach nawilżających i natłuszczających. Należą do nich:

  • olej kokosowy - na ciemieniuchę stosowany jako żel i jako oliwka do kąpieli. Wystarczy wmasować kilka kropel w główkę dziecka, by znacznie ułatwić usunięcie ciemieniuchy. Pamiętaj, by wybierać oleje tłoczone na zimno, nierafinowane i nieoczyszczone, które są najbardziej naturalne;
  • oliwa z oliwek – na ciemieniuchę i do ogólnej pielęgnacji przesuszonej, łuszczącej się skóry. To jeden z najstarszych naturalnych kosmetyków, w krajach śródziemnomorskich stosowany od wieków. Nie tylko nawilża skórę, ale też chroni ją i odżywia;
  • masło Shea - w dawnych czasach jednym z naturalnych sposobów na ciemieniuchę było wcieranie w skórę zwykłego masła. Obecnie do tego celu używa się przede wszystkim produktu znanego jako shea. Jest to olej pozyskiwany z nasion afrykańskiego drzewa masłowego (inne nazwy: Masłosz Parka, Vitellaria paradoxa);
  • wazelina - na ciemieniuchę ta natłuszczająca i nawilżająca pasta także używana jest od lat. W odróżnieniu od wyżej wymienionych, nie jest to produkt roślinny, lecz substancja powstała w procesie przetwarzania ropy naftowej, w pełni jednak bezpieczna i stanowiąca składnik wielu kosmetyków.
uśmiechnięte niemowlę po kąpieli

W zwalczaniu ciemieniuchy bardzo ważna jest profilaktyka. Nie dopuszczaj do zaniedbań – złuszczony naskórek i łój należy wyczesywać regularnie, codziennie lub co dwa dni. Istotne jest używanie właściwych kosmetyków do codziennej pielęgnacji dziecka, a więc naturalnych, delikatnych i nie powodujących przesuszania skóry. Brak odpowiedniego nawilżenia dodatkowo będzie stymulować gruczoły łojowe do wytężonej pracy, powodując nasilenie objawów ciemieniuchy. Pamiętaj, by nie przegrzewać główki maleństwa. W szczególności latem niewskazane są grubsze czapki. Jeśli chcesz chronić dziecko przed słońcem, używaj cienkich czapeczek z daszkiem lub zadbaj o właściwe zacienienie w wózeczku.

Cudzysłów Cudzysłów

 

Autor: Piotr Brzózka
Konsultacja merytoryczna: lekarz Olga Krupa


Źródła:

1. Aleksandra Buczek, Dominika Wcisło-Dziadecka, Katarzyna Sierant, Ligia Brzezińska-Wcisło, Co nowego w etiologii i terapii łojotokowego zapalenia skóry, Post Nauk Medycznych 2018; XXXI(1A).
2. Cradle Cap (Seborrheic Dermatitis of Newborns), https://www.peachwoodpediatric.com/docs/CradleCap.pdf, [data dostępu: 20 02 2021].
3. Anousha Victoire, Parker Magin, Jessica Coughlan, Mieke L van Driel, Interventions for infantile seborrhoeic dermatitis (including cradle cap), Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 11

Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry

12 powodów, dla których warto stosować emolienty

12 powodów, dla których warto stosować emolienty

Emolienty to dermokosmetyki dostępne w aptekach. Mają wiele zalet i świetnie sprawdzają się...

Więcej →
Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów

Emolienty – czym są, jak działają i jakie występują przykłady emolientów

Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki, wykorzystujące w swoim składzie substancje...

Więcej →
Stosowanie emolientów u dzieci

Stosowanie emolientów u dzieci

Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej – jest delikatna i wrażliwa...

Więcej →
6 zalet stosowania emolientów u dzieci

6 zalet stosowania emolientów u dzieci

Skóra niemowląt i dzieci jest szczególnie wrażliwa na podrażnienia i uszkodzenia...

Więcej →
Emolienty w pielęgnacji niemowlaka

Emolienty w pielęgnacji niemowlaka

Emolienty to wykorzystywane w kosmetyce składniki, które mają za zadanie natłuścić skórę.

Więcej →
6 zastosowań linii emolientów ELODERM

6 zastosowań linii emolientów ELODERM

Emolienty mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji skóry.

Więcej →
Cudowna moc emolientów

Cudowna moc emolientów

Zdrowa i zadbana skóra świadczy o dobrostanie organizmu. Jej prawidłowe funkcjonowanie...

Więcej →
Omega Butter - właściwości i działanie

Omega Butter - właściwości i działanie

Sprawdź, jakie ma właściwości, jak działa na skórę, a także w jakich kosmetykach może występować.

Więcej →
Fitosterole - czym są i jakie mają działanie?

Fitosterole - czym są i jakie mają działanie?

Stosowanie kosmetyków z fitosterolami wpłynie korzystnie na kondycję skóry.

Więcej →
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - przyczyny, objawy i leczenie

Na skórze Twojego maluszka pojawiły się krostki? Być może to trądzik noworodkowy i dziecięcy.

Więcej →
Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia

Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszych dni życia

Pielęgnacja skóry dziecka to nie lada wyzwanie, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców.

Więcej →
Masaż niemowląt

Masaż niemowląt

Masaż niemowlęcia nie tylko buduje więź z rodzicami, ale również wpływa pozytywnie na jego rozwój.

Więcej →
Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Dobry kosmetyk dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Nie każdy kosmetyk nadaje się do pielęgnacji skóry dzieci. Warto używać tych specjalnego przeznaczenia, odpowiadających potrzebom delikatnej skóry.

Więcej →
7 rad na udaną kąpiel niemowlaka

7 rad na udaną kąpiel niemowlaka

Pierwsza kąpiel noworodka często budzi pewne obawy u młodych rodziców. Dziecko jest malutkie, wydaje się być bardzo delikatne i kruche.

Więcej →
Kangurowanie

Kangurowanie

Najbardziej rozwiniętym zmysłem w chwili narodzin jest zmysł dotyku. Kształtuje się on już na początku życia płodowego.

Więcej →
Rola dotyku w rozwoju dziecka

Rola dotyku w rozwoju dziecka

Dotyk to w rozwoju emocjonalnym i fizycznym dziecka zmysł o szczególnym znaczeniu.

Więcej →
Blizna po cesarce

Blizna po cesarce

Prawie połowa dzieci przychodzi w Polsce na świat poprzez cesarkie cięcie.

Więcej →
Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży

Popularne przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży

Za przebarwienia i zmiany skórne u kobiet w ciąży zazwyczaj odpowiedzialne są szalejące hormony.

Więcej →
Rozstępy w ciąży

Rozstępy w ciąży

Rozstępy to problem, który bardzo często dotyka kobiety w ciąży. Jak można zapobiegać ich powstawaniu

Więcej →
Jak dbać o skórę w ciąży?

Jak dbać o skórę w ciąży?

Ciąża to bardzo wyjątkowy czas dla kobiety. Zmienia się jej całe życie. Zmiany dotyczą również ciała i jego wyglądu, a w szczególności skóry.

Więcej →
Rozwój płodu

Rozwój płodu

Najbardziej dynamicznym i fascynującym okresem w rozwoju człowieka jest czas życia płodowego. Z połączenia zaledwie dwóch komórek w ciągu dziewięciu...

Więcej →
Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży

Jakie kosmetyki są niebezpieczne w ciąży

W czasie ciąży przyszła mama może i powinna dbać o urodę. Szczególnie, że skóra, włosy i paznokcie mają teraz specjalne potrzeby.

Więcej →
Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej

Zmiany i dolegliwości podczas ciąży fizjologicznej

W czasie ciąży w organizmie kobiety i jego funkcjonowaniu dochodzi do wielu zmian.

Więcej →
7 filarów rodzicielstwa bliskości

7 filarów rodzicielstwa bliskości

Rodzicielstwo bliskości to propozycja dla rodziców, którzy chcą wychować swoje dziecko na człowieka szczęśliwego, wrażliwego, umiejącego dbać o siebie i innych ludzi.

Więcej →
Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?

Doula – jakie wsparcie daje przy porodzie?

Doula (czytaj: dula) to kobieta, która z racji swojego macierzyńskiego doświadczenia, ale także wykształcenia i możliwej certyfikacji potrafi...

Więcej →
Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie

Połóg – czego możesz się spodziewać w tym okresie

Połóg to okres po porodzie, trwający około 6 tygodni, w czasie którego organizm świeżo upieczonej mamy wraca stopniowo do formy sprzed ciąży.

Więcej →
Wyprawka do szpitala

Wyprawka do szpitala

Na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu warto już zacząć szykować torbę z rzeczami do szpitala.

Więcej →
Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży

Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, na które należy się stopniowo przygotować.

Więcej →
Sposoby na odparzenia

Sposoby na odparzenia

Odparzenia skóry pod pieluszką czyli tzw. pieluszkowe zapalenie skóry to częsta dolegliwość niemowląt.

Więcej →
AZS u niemowląt i dzieci

AZS u niemowląt i dzieci

Atopowe zapalenie skóry, to jedna z najczęstszych i najbardziej uciążliwych, alergicznych przypadłości skórnych dzieci.

Więcej →
Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt

Przejściowe problemy skórne u noworodków i niemowląt

Skóra dzieci rozwija się do 3 roku życia, kiedy to zaczyna być podobna do dorosłej.

Więcej →
Sucha skóra u noworodków i niemowląt

Sucha skóra u noworodków i niemowląt

Skóra noworodków i niemowląt zwykle boryka się z wieloma problemami, m.in. ciemieniuchą, potówkami, zmianami łojotokowymi czy trądzikiem noworodkowym.

Więcej →
Kąpiel noworodka – jak często i w czym?

Kąpiel noworodka – jak często i w czym?

Kąpiel noworodka to wyzwanie zarówno dla rodziców jak i samego maluszka.

Więcej →
Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?

Prosaki u noworodka - jak wyglądają i czym smarować?

Szacuje się, że łagodne zmiany skórne w postaci prosaków mogą dotykać nawet 50 proc. niemowląt.

Więcej →
Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?

Emolienty – dlaczego warto stosować je u dorosłych?

Emolienty to preparaty szczególnie polecane w przypadku pielęgnacji skóry atopowej a także delikatnej skóry dzieci.

Więcej →
Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty

Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych a emolienty

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna, jedna z najczęściej występujących, a przy tym jedna z najbardziej uciążliwych.

Więcej →
Problemy skóry dojrzałej

Problemy skóry dojrzałej

Skóra z wiekiem zaczyna się zmieniać. Pojawiają się na niej zmarszczki, wiotczeje, robi się cieńsza i nadmiernie sucha.

Więcej →
Masaż klasyczny

Masaż klasyczny

Masaż należy do najstarszych zabiegów terapeutycznych, stosowany był już w starożytności jako uzupełnienie obrządków religijnych, a w Indiach i Chinach...

Więcej →
Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach

Prawidłowe nawilżanie skóry w 14 krokach

Skóra to ważny atrybut naszego wyglądu. Jeśli jest zadbana odmładza nas i świadczy o zdrowiu całego organizmu.

Więcej →
Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pod wpływem czynników, tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych, skóra z wiekiem zaczyna się starzeć. Proces ten rozpoczyna się już około 25. roku życia.

Więcej →
Egzema - objawy i sposoby leczenia

Egzema - objawy i sposoby leczenia

Egzema (wyprysk) to zmiany skórne o charakterze przewlekłym.

Więcej →
Antidotum na zimowe dolegliwości

Antidotum na zimowe dolegliwości

Korzystanie z właściwości emolientów jest szczególnie ważne w okresie zimowym sprzyjającym problemom ze skórą.

Więcej →
Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli

Swędzenie skóry po kąpieli - świąd po prysznicu i gorącej kąpieli

Swędzenie skóry po kąpieli może być wynikiem jej nadmiernego przesuszenia lub oznaką choroby.

Więcej →
Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu

Alantoina - co to jest? Działanie i właściwości kremu

Alantoina to substancja chemiczna, która łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia, egzemy czy nadwrażliwą skórę.

Więcej →
Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny

Pękająca skóra na dłoniach – od wewnątrz i na palcach. Przyczyny

Pękająca skóra na dłoniach może pojawiać się zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie, na palcach, opuszkach, pomiędzy palcami.

Więcej →
Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby

Nawilżenie skóry głowy - jak i czym? Sposoby

Powinno się dbać nie tylko o dobrą kondycję i zdrowie włosów, ale także o nawilżenie skóry głowy.

Więcej →
Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce

Olej canola - co to jest? Zastosowanie w kosmetyce

Olej canola pozyskiwany jest z odmiany rzepaku, cechującej się najwyższą jakością.

Więcej →
Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty

Masaż twarzy - samodzielny w domu. Efekty

Masaż twarzy nie tylko poprawi wygląd i kondycję cery, ale dodatkowo rozluźni mięśnie i przyniesie ukojenie.

Więcej →
Sucha skóra – na twarzy, nogach i dłoniach. Co robić?

Sucha skóra – na twarzy, nogach i dłoniach. Co robić?

Sucha skóra to nie tylko problem estetyczny, ale również dokuczliwe dolegliwości i zaburzenia jej funkcji.

Więcej →
Kobido – na czym polega japoński masaż twarzy?

Kobido – na czym polega japoński masaż twarzy?

Kobido to japoński masaż twarzy nazywany niechirurgicznym liftingiem.

Więcej →
NNKT – co oznacza skrót i gdzie występują?

NNKT – co oznacza skrót i gdzie występują?

NNKT to grupa tłuszczów, które nie są syntetyzowane przez ludzki organizm, muszą zatem być mu dostarczane z zewnątrz.

Więcej →
Kwasy omega-3-6-9 - jakie mają działanie i gdzie występują?

Kwasy omega-3-6-9 - jakie mają działanie i gdzie występują?

Kwasy omega-3-6-9 mają dobroczynny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, zaś ich niedobór może doprowadzić m.in. do różnego rodzaju zmian skórnych.

Więcej →
Balsam nawilżający - do twarzy i ciała. Jaki wybrać?

Balsam nawilżający - do twarzy i ciała. Jaki wybrać?

Balsam nawilżający to jeden z najczęściej wybieranych kosmetyków do pielęgnacji ciała, ale także twarzy.

Więcej →
Jak dbać o skórę? Twarzy i ciała

Jak dbać o skórę? Twarzy i ciała

Jak dbać o skórę? Czy poszczególne partie ciała wymagają innej pielęgnacji?

Więcej →

Poznaj produkty Eloderm

Eloderm balsam nawilżający 400 ml

Eloderm balsam nawilżający 400 ml

Balsam do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Redukuje napięcie i swędzenie skóry, zapobiega nawrotom suchości.

Zobacz produkt →
Eloderm balsam do ciała 200 ml

Eloderm balsam do ciała 200 ml

Balsam do ciała do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Dogłębnie nawilża i natłuszcza nawet nadmiernie suchą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm krem 75 ml

Eloderm krem 75 ml

Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, np. twarzy, zgięć kolanowych.

Zobacz produkt →
Eloderm krem aktywny 75 ml

Eloderm krem aktywny 75 ml

Krem do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej na czynniki zewnętrzne. Przeznaczony do pielęgnacji mniejszych partii ciała, w tym twarzy. Dzięki zawartości tokoferoli (wit. E) i fitosteroli działa łagodząco i przeciwzapalnie.

Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml

Eloderm emulsja do kąpieli 200 ml

Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje, nawilża i natłuszcza nadmiernie suchą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml

Eloderm emulsja do kąpieli 400 ml

Emulsja do kąpieli do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Emulsja jednocześnie myje i pielęgnuje skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml

Eloderm żel do mycia ciała i włosów 2w1 400 ml

Żel do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz skłonnej do alergii i egzemy. Żel delikatnie myje włosy i ciało bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry.

Zobacz produkt →
Eloderm żel do mycia 200 ml

Eloderm żel do mycia 200 ml

Żel do mycia do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża nawet nadwrażliwą skórę.

Zobacz produkt →
Eloderm szampon 200 ml

Eloderm szampon 200 ml

Szampon do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej i wrażliwej. Delikatnie myje i dogłębnie nawilża skórę głowy i włosy.

Zobacz produkt →